6 października 2022, godz. 18:00
czwartek

Sara Kukier. Dekonstrukcja kultury poprawności religijnej
Performans

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Performans stanowi dopełnienie pracy Sary Kukier prezentowanej na wystawie Niepokój przychodzi o zmierzchu. Artystka przygląda się garderobie pokolenia jej dziadków, które określa jako funkcjonujące w ramach „kultury poprawności religijnej”, w której wiara praktykowana była i jest w formie nakazów i zakazów. Dekonstruuje sztywny strój zakrywający ciało od szyi po stopy oraz narzucający stereotypowe myślenie o sylwetce kobiecej i męskiej, uzupełniając go o nadruki na tkaninach stanowiące refleksję nad nową ikonografią chrześcijańską. Głównym przesłaniem kolekcji modowej zaprojektowanej przez artystkę nie jest opowiadanie o rytuałach religijnych, a o żywej relacji z Jezusem. Celem projektu jest doświadczenie wolności i umożliwienie osobom noszącym jej ubrania bycie sobą.

Choreografia: Dominik Więcek, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Alisa Marchenko 
Performans: Dominik Więcek, Dominika Wiak, Marek Bula, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Alisa Marchenko

Sara Kukier (IG: @sarakukier)
Projektantka mody, autorka projektów multimedialnych. Absolwentka Katedry Mody na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczka wystawy Poznań Design Festiwal 2021 i finalistka konkursu Złota Nitka 2021. Jej projekty można było zobaczyć w programie Top Model, w spotach reklamowych oraz w magazynach krajowych i zagranicznych m.in. „Vogue Polska”, „Vogue Italia”, „K MAG”, „newonce.paper”, „KALTBLUT Magazine”, „Aktivist!” i na blogu Harel. Jej projekty nosili artyści tacy jak Rosalie., Paulina Przybysz, Natalia Nykiel, Żabson, Fukaj i Szczyl.

czas trwania: 2 godziny (można przyjść w dowolnym momencie)
miejsce: hol główny, klatka schodowa, przestrzeń wystawy
bilety: wstęp wolny

Przez cały dzień w holu głównym galerii będzie też miało miejsce działanie Oli Tubielewicz: https://www.facebook.com/events/492583465831881/?ref=newsfeed


Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania

Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.
Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. adrianne maree brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.:
Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in.

kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka
współpraca: Ania Palacz-Brzezińska

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.07 – 16.10.2022
  Niepokój przychodzi o zmierzchu

  Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • 14.10 (SOB) 10:00
  Gliniane zwierzenie – zwierzę nie dosłownie rzeźbione
  Warsztaty rzeźbiarskie towarzyszące wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta