Rozmowa bez słów
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
brak wolnych miejsc, sala warsztatowa (wejście od ul. Burschego)
Wielu specjalistów uważa, że za pomocą komunikacji niewerbalnej przekazujemy od 60% do 80% informacji. Jak wygląda rozmowa po całkowitym wyeliminowaniu z niej słów?
„Rozmowa bez słów” to format spotkania stworzony przez holenderską reżyserkę teatralną Lottę van den Berg. Od kilku lat rozwija ona wieloelementowy projekt, w którym widzowie współtworzą opowieść poprzez udział w szeregu sformatowanych w określony sposób konwersacji, prowadzonych przez artystkę lub przez zaproszonych przez nią moderatorów. Van den Berg czerpie inspirację z technik konwersacyjnych z całego świata (odwołuje się zarówno do tradycji plemiennych, jak i do teorii współczesnych filozofów europejskich).
Rozmowa w jej ujęciu to wspólna kreacja uczestniczących w niej osób. W jaki sposób ze sobą rozmawiamy i jak moglibyśmy to robić inaczej? Kiedy w rozmowie jesteśmy widzem, a kiedy aktorem? Jak wpływa to na wypowiadane przez nas myśli i zajmowane przez nas stanowiska?
Motywacją stojącą za tym partycypacyjnym przedsięwzięciem jest chęć dogłębnego sprawdzenia, jakie możliwości porozumienia daje teatr. W “Rozmowie bez słów” dochodzi do jądra tego, czym jest komunikacja, a uczestnictwo w niej każe nam się zastanowić nad tym, co to znaczy patrzeć na kogoś lub na coś, co to znaczy być widzem.
Wydarzenie trwa maksymalnie dwie godziny i zakończone jest wspólnym posiłkiem uczestników rozmowy.
Wydarzenie w ramach "GAP SIĘ!" - drugiego sezonu Centrum Sztuki Włączającej realizowanego przez Teatr 21 w ramach Domu Tymczasowego Teatru 21 w Zachęcie.
-
19.10.2019 – 19.01.2020Zmiana ustawieniaPolska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku
Przeglądowa wystawa poświęconą scenografii teatralnej według autoskiej wizji Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta