Rośliny, śliny
Rozmowa wokół tomu „Piach” z udziałem Urszuli Zajączkowskiej i Joanny Rajkowskiej

Facebook Zachęty
live stream na Facebook'u i kanale Youtube

18

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHETY
 

Ewolucja życia, przepływy wody, przekształcenia komórek, zamieszki pod skórą — w nowym tomie wierszy Urszuli Zajączkowskiej te procesy toczą się równolegle w tkankach człowieczych i roślinnych. I właśnie ta równoległość poddawana jest intensywnej poetyckiej refleksji. Rhizopolis, utworzone pod korzeniami drzew podziemne miasto Joanny Rajkowskiej, to najlepsze miejsce, żeby porozmawiać o Piachu, o korzeniach, i o samym języku — sztuki i literatury — który w popłochu przed nadciągającą katastrofą szuka na to wszystko słów. 

prowadzenie: Zofia Król

więcej o książce Piach: wydawnictwowarstwy.pl/products

Urszula Zajączkowska — poetka, botaniczka, artystka wideo. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i biomechanikę roślin. Autorka poetyckich tomów Atomy, nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, oraz minimum wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę Patyki, badyle nagrodzoną Złotą Różą przez Instytut Książki, za którą otrzymała także nominację do Paszportów Polityki oraz Literacką Nagrodę Gdynia. Jej film Metamorphosis of Plants zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Publikuje w Dwutygodnik.com, „Piśmie”, „Znaku”. Mieszka w Wołominie. Konsultantka merytoryczna wystawy Rhizopolis.

Joanna Rajkowska — artystka wizualna, absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest artystką wszechstronną, jednak jej najbardziej znane prace to projekty publiczne. Aby je zbudować, artystka wykorzystuje realnie istniejące miejsca, energie, organizmy i materiały. Są to zarówno miejsca, jak i pasaże, instalacje i sytuacje efemeryczne.  Jej najbardziej znanym projektem pozostają Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich (2002) — projekt, który stał się jednym z symboli Warszawy. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne w 2007 roku oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości.

Zofia Król — redaktorka naczelna magazynu o kulturze „Dwutygodnik”, krytyczka literacka, literaturoznawczyni, doktorka filozofii. Autorka książki Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku (2013). Jurorka Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Warszawy Rafale Trzaskowskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 01.02 – 08.08.2021
  Joanna Rajkowska
  Rhizopolis

  Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 02.12 – 04.12.2021
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Konferencja
  OnlineOnline
 • widok wystawy. U góry duża projekcja na której widać twarz chłopca. W dolnej częsci widać trzy osoby oglądające film oraz wiszące na ścianach dzieła sztuki. Fragment jednej ze ścian pomalowana jest na intensywny seledynowy kolor.
  05.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 05.12 (ND) 12:30
  Podróż po Japonii
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.12 (ŚR) 18:00
  Czesław Bielecki. ArchiKod
  Premiera książki i spotkanie z autorem
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 09.12 (CZW) 18:00
  Europa
  Pokaz filmu i dyskusja
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • 11.12 (SOB) 14:00
  Spojrzenia 2021: Krzysztof Maniak
  Archiwum spacerów
  Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)
 • 12.12 (ND) 12:30
  Rodzinna Chanuka 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 15.12 (ŚR) 23:59
  Spojrzenia 2021: Jana Shostak
  Autoresponder / Samoodpowiadacz
  OnlineOnline