Rodzinny spacer wśród drzew w Ogrodzie Botanicznym UW

Ogród botaniczny UW
brak wolnych miejsc

godz. 14: rodziny z dziećmi w wieku 6–8 lat
godz. 15.15: rodziny z dziećmi w wieku 9–12 lat

czas trwania spaceru: ok. 60 min
prowadzenie: Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, Magdalena Oprządek

Drzewa — monumentalne pomniki przyrody, rozłożyste stare jabłonie, strzeliste sosny — jako rośliny wieloletnie często były świadkami życia naszych przodków.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Joanny Rajkowskiej Rhizopolis w Zachęcie zapraszamy do ponad 200-letniego Ogrodu Botanicznego UW, gdzie wspólnie znajdziemy najstarsze drzewa, dotkniemy ich spękanej kory (może ktoś będzie miał ochotę się do nich przytulic?), spojrzymy w górę, by przyjrzeć się ich kwiatom. Zastanowimy się, dlaczego niektóre z nich są drobne i niepozorne, a inne kolorowe i pachnące. Znajdziemy też chwilę na wsłuchanie się w szum liści. Spacer poprowadzą edukatorki z Ogrodu Botanicznego UW.

Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego pracuje od 2004 roku — na początku ogrodniczka, od sześciu lat ogrodowa edukatorka, twórczyni cieszących się popularnością warsztatów SezoNowość oraz autorka cyklu #SmacznePoniedzialki. Od 2019 roku kieruje Pracownią Edukacji Ogrodu Botanicznego UW. Wspólnie z Zespołem Pracowni od ponad roku współtworzy cykl działań pod wspólnym tytułem #klimatycznybotaniczny. Prywatnie mama, fascynatka roślin jadalnych i gotowania.

Magdalena Oprządek jest geografką zakochaną w roślinach występujących na naturalnych stanowiskach. Niegdyś zaangażowana w badania naukowe w górskich parkach narodowych. Równolegle od wielu lat zaangażowana w edukację przyrodniczą dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Obecnie pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz współtworzy kawiarnię Karowa 20, gdzie promuje wiedzę o naszych rodzimych roślinach.

współorganizator: Ogród Botaniczny UW

współorganizator:
ogród botaniczny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 01.02 – 08.08.2021
    Joanna Rajkowska
    Rhizopolis

    Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 05.02 – 06.02.2026
    Global and forgotten connections: the circulation of visual arts between socialist European countries and Asia, Latin America and Africa during the Cold War
    Zachęta | cinema room (entrance from Burschego Street, up the stairs)cinema room
  • 05.02 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach   
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.02 (SOB) 12:15
    Oprowadzanie kuratorskie
    O czym wspólnie marzymy? | Weekend finisażowy
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.02 (SOB) 14:00
    Jakich przyszłości chcemy? O czym marzymy?
    O czym wspólnie marzymy? | Weekend finisażowy
    Zachęta | w przestrzeni wystawyZachęta | w przestrzeni wystawy
  • 07.02 (SOB) 16:30
    Współmyślenia: warsztat spekulatywny
    O czym wspólnie marzymy? | Weekend finisażowy
    Zachęta | w przestrzeni wystawyZachęta | w przestrzeni wystawy
  • Cooking with Mama x GALAS
    What Are Our Collective Dreams? | Finissage weekend
    Zachęta | w przestrzeni wystawyZachęta | w przestrzeni wystawy
  • 08.02 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta | Mały SalonZachęta | Mały Salon
  • 08.02 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.02 (ND) 14:00
    terytorium bliskości / w płomieniach żelaznych drzew | Przegląd filmów z Ameryki Łacińskiej
    O czym wspólnie marzymy? Globalne związki – porzucone przyjaźnie
    Filmoteka Narodowa — Instytut AudiowizualnyFINA
  • 10.02 (WT) 17:30
    Filozofia w Zachęcie
    Jacques Derrida i życie z widmami
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 11.02 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    Wszystkie poranki świata (reż. Alain Corneau, 1991)
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 12.02 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach   
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta