Realizm socjalistyczny w sztukach plastycznych w Polsce
Wykład online Barbary Dąbrowskiej z cyklu „Patrzeć/zobaczyć. Spotkanie dla dorosłych 60+”

Online | ZOOM
obowiązują zapisy

wykład przez program Zoom, zapisane osoby otrzymają link do połączenia
czas trwania zajęć: ok. 60 min
zapisy: przez formularz zgłoszeniowy
informacja: informacja@zacheta.art.pl

W czasie spotkania omówimy powstanie sztuki socrealizmu w Związku Radzieckim i zaszczepianie jej w powojennej Polsce, realizowane przez politykę kulturalną państwa i włączenie się w nią członków przedwojennych lewicujących ugrupowań artystycznych. Przyjrzymy się próbom przystosowania artystów starszego pokolenia do wymogów oficjalnej doktryny, a także twórczości młodych artystów, przekonanych o możliwości zmiany świadomości społecznej przez sztukę. Wreszcie zastanowimy się, czy rzeczywistym zamknięciem okresu socrealizmu w Polsce była słynna wystawa w Arsenale w 1955 roku.

Barbara Dąbrowska — historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji Zachęty. Od 2008 roku, po przejściu na emeryturę, prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej „Patrzeć/zobaczyć” dla dorosłych w wieku 60+.

Formularz zgłoszeniowy








Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 27.05 – 10.10.2021
    Zimna rewolucja
    Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

    Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny