Ramona de Barbaro, we współpracy z Aleksandrą Borys.
„Networking”, instalacja choreograficzna

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
spotkanie w holu głównym, wstęp wolny

Głównymi aktorami pracy Ramony de Barbaro i Aleksandry Borys są rzeczy znajdujące się najniżej w galeryjnej hierarchii — zalegające w magazynach i pomieszczeniach technicznych, porzucone w podziemiach pozostałości po wystawach i dziełach. Instalacja jest wglądem w ekosystem, w ramach którego przedmioty i istoty żywe odgrywają specyficzne dla siebie role, jednocześnie pozostając wobec siebie równoważne.

Ramona da Barbaro urodziła się w 1984 w Warszawie. Jako dziecko trenowała łyżwiarstwo figurowe oraz gimnastykę artystyczną. W wieku 11 lat przeprowadziła się do Kanady, gdzie uczęszczała m.in. do Ecole National de Cirque w Montrealu. W wieku 19 lat przeniosła się z powrotem do Europy, gdzie kontynuowała naukę sztuki cyrkowej w Szampanii w Centre National des Arts du Cirque. Po zdobyciu dyplomu współpracowała z Compagnie HelioTroPion. W wieku 29 lat zdecydowała się zmienić bieg kariery i zdała na wydział rzeźby prestiżowej Royal College of Art w Londynie. Po zdobyciu tytułu magistra sztuki wróciła do Polski, aby podjąć pracę listonoszki, co traktuje jako praktykę rzeźbiarską.

Aleksandra Borys wykorzystuje w swojej pracy choreografię, wideo, instalację, fotografię, ekologię, astronomię, astrologię i kosmologię. Ukończyła kierunek Sztuka i nauka w Central Saint Martins —University of the Arts w Londynie, taniec współczesny w Codarts University of the Arts w Rotterdamie, jest także absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi. W 2015 była laureatką Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk, dzięki któremu rozpoczęła badania nad relacją ciała człowieka do Ziemi i wszechświata, zarówno na poziomie naukowym, jak i kulturowym. aleksborys.com

Program „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 18.06 – 30.09.2018
    Plac Małachowskiego 3

    Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 01.04 (SOB) 18:00
    Finisaż wystawy
    Monika Chlebek. Close up
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 02.04 (ND) 12:15
    Drugiej wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku
    Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 02.04 (ND) 13:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 13:15 i 15:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z animacji, postaci ludzkie przypominające kukiełki trzymają nad głowami daszki domków.
    06.04 (CZW) 18:30
    Stasys Eidrigevičius !Reakcje
    Spotkanie z artystą i projekcja animacji Dobranocka w reżyserii Daniela Szczechury
    Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej