Pragnienie przekraczania granic. Wykład dr Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej.
Spotkanie z cyklu Sztuka i filozofia

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Spotkanie z cyklu Sztuka i filozofia towarzyszące wystawie Podróżnicy

 

Czym jest przekraczanie granicy ? Ucieczką od siebie czy jedynym — choć niemożliwym —powrotem do siebie, ćwiczeniem w wolności?

To pytanie w swoim dosłownym wymiarze narzuca się dziś ze zdwojoną siłą. Procesy zachodzące w Europie, odnoszące się do otwarcia międzypaństwowych granic, a także współczesna sytuacja migracyjna wskazują na polityczny i społeczny wymiar znaczeń. Poza nim jednak, a może właśnie w nim, kryje się ich wymiar filozoficzny i egzystencjalny. Kluczem do rozmowy o nim będzie pojęcie pragnienia, które odnosi się w sposób fundamentalny do tożsamości i miłości. Pragnienie, zmuszające nas do ruchu, może wynikać z niezaspokojonego lub nawet niezaspokajalnego braku, ciągłego poszukiwania w tym, co inne utraconego raju, ale też przebłysku własnego ja w innym.

 

Anna Szyjkowska-Piotrowska — doktor nauk humanistycznych, ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie filozofii i lingwistykę stosowaną. Obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UW. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Collegium Civitas. Publikowała  między innymi w „Sztuka i Filozofia“, „Estetyka i Krytyka“ czy „Art Inquiry. Recherches sur les arts“. Jest autorką i tłumaczką tekstów o tematyce artystycznej. Autorka książki Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii (wydawnictwo Słowo obraz/terytoria, 2016)

 

Sztuka i filozofia to cykl wykładów i seminariów organizowanych we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzenie: dr Monika Murawska, dr Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Pragnienie przekraczania granic. Wykład dr Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej
  Spotkanie z cyklu „Sztuka i filozofia”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie, dwie misy oraz talerz w odcieniach przybrudzonej zieleni oraz beżu.
  25.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, pnącze winorośli pnące się po białej ścianie.
  25.02 (ND) 12:30
  Ciągły ruch w naturze – Mobilne instalacje
  Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15:00)
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Grafika promocyjna, zdjęcie publikacji na fioletowym tle
  29.02 (CZW) 18:00
  Histeria sztuki
  spotkanie autorskie z Sonią Kiszą
  Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)