Pocztówka z 1956: Narodowe stereotypy i klisze ideologiczne w Czechosłowacji
Wykład Muriel Blaive
Facebook Zachęty
live stream na Facebook'u i kanale Youtube
Wykład w języku angielskim. Live stream na Facebooku Zachęty i kanale Youtube.
Czechosłowacka opinia publiczna była bardzo podekscytowana wydarzeniami roku 1956 na Węgrzech i w Polsce. Czesi i Słowacy próbowali zrozumieć te niepokojące zdarzenia, analizując siebie oraz swoich sąsiadów zarówno w kategoriach narodowych, jak i ideologicznych. Zabawne i poruszające pogłoski oraz anegdoty, a także listy i geopolityczne analizy znad kufla piwa pozwalają odtworzyć ówczesny świat. Kraj uważał się za bastion komunizmu – ale taki, który w każdej chwili może runąć.
dr Muriel Blaive – historyczka specjalizująca się w historii społeczno-politycznej powojennej, komunistycznej i postkomunistycznej Europy Środkowej, w szczególności Czechosłowacji i Czech. Zajmuje się przekazami ustnymi oraz historią życia codziennego. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych w Pradze.
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej:
-
27.05 – 10.10.2021Zimna rewolucjaSpołeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959
Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta