Piknik na Placu Małachowskiego

Plac Małachowskiego
wstęp wolny

28

Piknik na placu Małachowskiego wyznaczy symboliczny początek lata. Tego dnia śródmiejski plac stanie się miejscem współpracy, wytchnienia i budowania wzajemnych relacji sąsiedzkich. Wspólnie naładujemy baterie na zbliżające się lato! Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem witalności i pobudzenia miejskiej energii, napędzanej powrotem słonecznych dni i długich, ciepłych wieczorów.

Działania w ramach pikniku będą odbywać się w przestrzeni publicznej okolicy placu, w formie spacerów czy praktyk ruchowych. Program obejmie oprowadzania po aktualnych wystawach oraz odwiedziny w miejscach na co dzień niedostępnych. Energia sąsiedzkich instytucji stała się punktem wyjścia otwartego programu, który przybliży lokalną historię tej części Śródmieścia, przedstawi wartość tkanki architektonicznej i krajobrazowej okolicy, zwróci uwagę na kwestie ekologii oraz miejskiej fauny i flory, oferując wytchnienie od śródmiejskiej intensywności i hałasu.

Całości dopełni oferta warsztatów artystycznych i przyrodniczych organizowanych przez zespół edukatorski Zachęty i Muzeum Etnograficznego, grupę projektową Centrala i przyrodnika Michała Książka. Na zakończenie obędzie się koncert Ayouba Houmanna, wokalisty z Maroka, i Noumsa Dembele, instrumentalisty z Burkina Faso, którzy wraz zespołem przybliżą nam klimat wakacyjnych, słonecznych dni.

Do zobaczenia na placu Małachowskiego!


14:50 Otwarcie pikniku 
plac przed historycznym wejściem do Zachęty 


15:00 oprowadzanie po wystawie Afrotopie z artystką Melanie Issaką oraz po wystawie Ernest Cole. Fotograf na wygnaniu 
recepcja Państwowego Muzeum Etnograficznego

W jaki sposób fotografie prezentowane na wystawie „Afrotopie” przełamują stereotypy na temat Afryki? Jak młode pokolenie artystów i artystek pochodzących z kontynentu opowiada o tożsamości, duchowości i wspólnocie?

Melanie Issaka jest mieszkającą w Londynie artystką wizualną i niezależną fotografką, której twórczość bada przecięcia rasy, płci i klasy społecznej. Pracując zarówno w technikach analogowych, jak i cyfrowych, a także w druku artystycznym, analizuje złożoność tożsamości i reprezentacji, często kwestionując powierzchowne postrzeganie i konwencjonalne formy widzialności. Jej prace zwracają uwagę na napięcie między życiem publicznym a prywatnym, wykorzystując procesy materialne do podkreślenia obecności, cielesności i samoświadomości. Skupiając się na dotykowych i fizycznych właściwościach druku oraz mediów opartych na obiektywie, Melanie stara się uwypuklić materialność procesu tworzenia obrazu jako sposób na odzyskanie sprawczości i opór wobec uproszczonych przedstawień. Ukończyła studia licencjackie z projektowania graficznego na University of Brighton (2016) oraz magisterskie z fotografii w Royal College of Art (2021). Od 2022 roku pracuje jako instruktorka techniczna w dziedzinie fotografii w Royal College of Art.

Wystawa „Ernest Cole. Fotograf na wygnaniu” ukazuje poruszający etap twórczości legendarnego południowoafrykańskiego fotografa. Jego fotografie powstałe w Nowym Jorku w latach 1967–1972 są wizualną opowieścią o codzienności, sile i godności Czarnych mieszkańców Harlemu, a także gorzką refleksją nad przemocą systemową i wykluczeniem rasowym.

Julia Grudzień - absolwentka etnologii i antropologii kulturowej oraz studentka Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, pracowniczka działu edukacji w PME. Interesuje się teoriami związanymi z krytycznymi studiami nad dziedzictwem i ich praktycznym zastosowaniem w muzealnictwie. Prowadzi badania dotyczące kolonialnych fotografii w archiwach oraz współczesnych fotografii w muzeach.

> 15:00 oprowadzanie kuratorskie Michała Jachuły po wystawie Przestrzenie 
holl główny Zachęty 

Jak wygląda sztuka, która angażuje różne zmysły i pozwala dosłownie wejść do środka dzieła? Na wystawie Przestrzenie w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki prezentujemy unikatowe realizacje klasyków polskiej sztuki współczesnej, które zmieniły sposób myślenia o przestrzeni, widzu i ekspozycji. Rekonstrukcje historycznych dzieł oraz bogate materiały archiwalne pozwalają odkryć pionierskie praktyki artystyczne, które inspirują do dziś. 

Termin environment (z ang. otoczenie) odnosi się do prac, które angażują widza fizycznie i zmysłowo — przestrzeni zaprojektowanych tak, by można było do nich wejść, doświadczyć ich światła, dźwięku, koloru i rytmu. Ten sposób myślenia o sztuce wyprzedza o dekady dzisiejsze instalacje immersyjne. To nie tylko forma, ale cała nowa logika tworzenia — łącząca malarstwo, rzeźbę, architekturę i happening. 


> 16:00 Fotogramy. Plenerowe warsztaty z cyjanotypii z Dominiką Wiśniowską i Alicją Lesiów  
plac przed historycznym wejściem do Zachęty 

Fotogramami określa się obrazy utrwalone na materiale światłoczułym bez użycia specjalistycznego sprzętu fotograficznego. O kompozycji decyduje bezpośrednie przesłonięcie źródła światła padającego na papier. Technika ta została spopularyzowana na początku XX wieku przez artystów awangardowych, którzy używali jej do poszerzenia sposobu patrzenia i rejestrowania rzeczywistości. Warsztat poprzedzi wstęp prezentujący historię tej praktyki. Z wykorzystaniem szlachetnych technik fotograficznych osoby uczestniczące w warsztatach stworzą autorskie kompozycje. Posłużą do tego codzienne przedmioty, zgromadzone slajdy i przeźrocza oraz liście czy kwiaty znalezione w najbliższym otoczeniu galerii. 

> 16:00 spacer choreograficzny z Izą Niepokój na placu Małachowskiego  
trawnik przed Zachętą 

Formuła wydarzenia łączy elementy wykładu z warsztatem ruchowym, który pozwala osobom uczestniczącym doświadczyć przestrzeni w ucieleśniony sposób. Punktem wyjścia będą poszczególne wydarzenia historyczne i działania performatywne związane z historią placu Małachowskiego. Na tej podstawie zostaną zaproponowane ćwiczenia ruchowe i choreograficzne. Spotkanie skierowane jest do osób zainteresowanych choreografią i performansem w kontekście sztuk wizualnych.  

prowadzenie: 
Izabela Niepokój – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. W latach 2016–2021 współpracowała z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji w regionie mazowieckim jako edukatorka. Współkuratorka wystaw UpComing. Handle with Care (pałac Czapskich, 2024) oraz Pępek Ziemi (Muzeum Ziemi w Warszawie, 2023). Wystawiała w Turnusie na Wolskiej, Galerii Pracowni Wschodniej, Komunie Warszawa, Osiedlu Jazdów, publikowała w niezależnych zinach i czasopismach (m.in. „Szum”). 

16:00 spacer po hotelu Sofitel Warsaw Victoria z Piotrem Prasułą 
wejście główne do hotelu 

W samym sercu Warszawy kryje się miejsce, które pozwala odetchnąć, rozpłynąć się w relaksie i cieszyć każdą chwilą życia. Położony przy historycznym placu Piłsudskiego, Sofitel Warsaw Victoria jest luksusowym hotelem, w którym historia przeplata się z elegancją. Z okien hotelu rozpościera się widok na XVIII-wieczny Ogród Saski, niemal ten sam, który roztaczał się z istniejącego w tym miejscu do 1962 roku Pałacu Kronenberga. Zapraszamy do odkrycia wnętrz Sofitel Warsaw Victoria – ikonicznego hotelu w centrum stolicy Polski. 

prowadzenie:  
Piotr Prasuła – Chef Concierge Sofitel Warsaw Victoria, Prezes Stowarzyszenia Złote Klucze w Polsce 


> 17:00 Historie placu. Spacer architektoniczny na placu Małachowskiego z Dominiką Wiśniowską 
spotkanie przed wejściem do kościoła św. Trójcy 

Historia placu Małachowskiego sięga okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy powstał kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem św. Trójcy. Otoczenie placu kształtowało się przez cały XIX wiek. Podczas spaceru poznamy wielokulturową historię placu i postaramy się zajrzeć we wszystkie jego zakamarki! Odpowiemy na pytanie, jaki monarcha przyjeżdżał na koncerty przy placu Małachowskiego, do czego posłużył kościół św. Trójcy twórcom pierwszych warszawskich wodociągów i co inspirowało powojenną architekturę Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. 

> 17:00 spacer przyrodniczy z Michałem Książkiem 
spotkanie przy wazach z roślinami wodnymi 

Podczas spotkania z Michałem Książkiem przyjrzymy się z bliska faunie i florze na Placu Małachowskiego. Sprawdzimy, jak wprowadzenie donic z roślinnością wodną wpłynęło na lokalny ekosystem. Wspólnie będziemy wypatrywać ptaków, owadów oraz roślin dużych i małych. Osoby uczestniczące w warsztatach skorzystają ze specjalnych lupek ułatwiających obserwację najmniejszych sąsiadów Zachęty. 

prowadzenie: 
Michał Książek – poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Autor książki „Atlas dziur i szczelin”. 


18:00 Hydrobotanika. Warsztaty z wodnego ogrodnictwa z grupą Centrala 
spotkanie przy wazach z roślinami wodnymi 

O tym, że nie jest trudno zostać wodnym ogrodnikiem, a rabatę wodną można założyć również na własnym balkonie, będzie można się przekonać podczas warsztatów prowadzonych przez grupę projektową Centrala na skwerze przed Zachętą. Grupa Centrala podzieli się praktyczną wiedzą na temat wodnego ogrodnictwa, którą gromadzi od 2018 roku, gdy z jej inicjatywy pod budynkiem Zachęty zagościła pierwsza donica z roślinnością wodną.  

Do udziału zapraszamy ogrodników w każdym wieku (tych najmłodszych pod opieką osób dorosłych). Warto ubrać się wygodnie, biorąc pod uwagę ryzyko zachlapania ubrania wodą. Rośliny i narzędzia będą czekać na uczestników na miejscu. 

prowadzenie: 
Centrala – Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis 

18:00 Oprowadzanie po Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy 

To od budynku Kościoła zaczyna się historia placu Małachowskiego. Klasycystyczny projekt autorstwa architekta Szymona Bogumiła Zuga wybrał osobiście Stanisław August Poniatowski. Kościół powstał w latach 1777–1781. Dziś ten piękny przykład klasycyzującej architektury nawiązującej do rzymskiego Panteonu jest jednym z cenniejszych zabytków Warszawy. Słynie też z unikalnej akustyki – tutejsza parafia jest organizatorem koncertów muzyki chóralnej, klasycznej i eksperymentalnej, a także partnerem wielu wydarzeń muzycznych. Zapraszamy na oprowadzanie, dzięki któremu poznamy lepiej historię Kościoła i jego architektury.

prowadzenie:
ks. Piotr Gaś


19:00 From Babylon to Timbuktu, koncert zespołu AYOUB HOUMANNA 
plac Małachowskiego 

Ayoub Houmanna podróżuje przez świat zbierając po drodze, niczym przyprawy do swego muzycznego tajine, metafizyczność bluesa saharyjskich berberów, wirtuozję ognistego flamenco oraz innowacyjność muzyki zachodu. Artysta chętnie zabierze Was ze sobą w podróż i zgodnie ze swoją dewizą: “życie jest muzyką, a muzyka jest przygodą”, pokaże Wam nie tylko odległe krajobrazy muzyki, ale i bliskość nas wszystkich w tańcu, muzyce i miłości do otaczającego nas świata. 

Ayoub dzielił scenę z wieloma znanymi polskimi muzykami, takimi jak Kayah i Krzystof Zalewski a na arenie międzynarodowej z Fatoumata Diawara, Tinariwen, zespołem Marcusa Millera i Branford Marsalis. jego muzyka to barwna inspiracja różnych gatunków muzycznych połączona z funkiem, bluesem oraz muzyką etniczną Berberow Maroka i Touaregów Afryki Zachodniej. 


Więcej szczegółów w zakładce KALENDARZ

Istnieje możliwość zapewnienia usług dostępności (tłumaczenia PJM, audiodeskrypcji, asysty). Prosimy o zgłoszenie tego do 25 czerwca do koordynatorki dostępności:
Emilia Rudzka ; tel. 887 036 195 (możliwość kontaktu SMS oraz poprzez wideorozmowę w PJM). 

W trakcie planowania wizyty w Zachęcie prosimy o zapoznanie się z opisem dostępności: www.zacheta.art.pl/wizyta/dostepnosc

partnerzy:
towarzystwoetno parafia ewangelickasofitel victoria

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 16.07 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    Pokaz filmu „Wielkie piękno”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • tłum ludzi zgromadzonych na schodach zachęty
    17.07 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • portret męzczyzny na tle białego obrazu
    18.07 (PT) 12:15
    Giorgio Morandi
    Guided tour in English with curator Lorenzo Balbi
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 18.07 (PT) 12:30
    Tworzymy błękitne zielniki
    Warsztaty z cyjanotypii dla dzieci wieku 7-13 lat
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • odbitka w cyjanotypi maczana w czerwonym korycie
    18.07 (PT) 17:30
    Roślinne kolaże. Otwarte warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 18.07 (PT) 18:00
    Autorskie oprowadzanie Alicji Kubickiej po wystawie „Pępek świata”
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • zdjęcie, osoba w przestrzeni wystawy
    19.07 (SOB) 12:15
    Oglądamy razem wystawę! Oprowadzanie w języku polskim prostym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie w przestrzeni wystawy, rozmazana postać pochylająca się nad instalacją
    19.07 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie, osoba w przestrzeni wystawy
    19.07 (SOB) 16:00
    Екскурсія українською мовою
    Oprowadzanie w języku ukraińskim
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • zbliżenie na dłonie myjące czereśnie
    20.07 (ND) 12:00
    Jedzenie / Pamięć. Przechowywanie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • neonowo podświetlone pomieszczenie, ludzka sylwetka w tle
    20.07 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 20.07 (ND) 20:00
    Sonic Horizon: struktura współbrzmienia // Hanna svirska
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)