Paweł Sakowicz. Jumpcore
XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja
wstęp wolny
Performans Jumpcore to wielogodzinna praktyka skakania, dla której inspiracją była postać amerykańskiego tancerza, aktora i choreografa Freda Herko. Praca miała swój początek w Zachęcie na wystawie „Lepsza ja”, wstępem do jej powstania były warsztaty prowadzone przez artystę z publicznością galerii oraz research na temat figury skoku w historii tańca. Ostatecznie powstał wyjątkowo fizyczny i wyczerpujący akt, 40 minutowa intensywna transformacja skoku, który sięga raz do technik rave’owych, a kiedy indziej spektakularnych skoków baletowych. Jak określił to autor: „Skok jest traktowany jako pogański rytuał, futbolowy dribling, barokowy eksces albo symboliczne wniebowstąpienie.”
Paweł Sakowicz — choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi oraz jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Podczas wystawy Lepsza ja powstał projekt Jumpcore będący wielogodzinną praktyką skakania. Przez trzy dni sale Zachęty były miejscem tworzenia choreografii opartej na różnych skokach — od baletowych po rave’owe.
Program „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy:
Praca Pawła Sakowicza „Jumpcore” trafi wkrótce do kolekcji Zachęty w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”:
-
18.06 – 30.09.2018Plac Małachowskiego 3
Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta