Oprowadzanie autorskie Karola Sienkiewicza
po wystawie Hege Lønne

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie przed spotkaniem

10

tłumaczenie na PJM: Joanna Ciesielska

Gdy Hege Lønne przyjechała w latach 80. do Polski na studia, nie znała polskiego, a jej norweskie stypendium było wyższe niż profesorska pensja. Jak na osobę z zewnątrz, szybko jednak weszła w tryby polskiej sztuki. Studiowała rzeźbę w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza i Grzegorza Kowalskiego, wnosząc do niej nowe elementy. Zaprzyjaźniła się z młodymi artystami, którzy utworzyli grupę Neue Bieriemiennost (Markiem Kijewskim, Mirosławem Filonikiem i Mirosławem Bałką), a debiutowała w legendarnej już wtedy Galerii Foksal. Poczynając od wczesnych prac i dokumentacji działań Hege Lønne, zadamy pytanie o jej miejsce w polskiej historii sztuki.

Karol Sienkiewicz — krytyk i historyk sztuki. Zajmował się sztuką lat 80., artystami kręgu pracowni Grzegorza Kowalskiego oraz sztuką krytyczną lat 90. Autor książek Świadomość Neue Bieriemiennost (razem z Kasią Redzisz, 2012), Zatańczą ci co drżeli. Polska sztuka krytyczna (2014), Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze (2017). Jest laureatem Nagrody im. Jerzego Stajudy (2012). Pisze dla takich tytułów jak „Dwutygodnik”, „Gazeta Wyborcza” czy „Przekrój”, prowadzi bloga o sztuce współczesnej sienkiewiczkarol.org.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 07.10.2021 – 09.01.2022
  Hege Lønne

  Wystawa Hege Lønne, artystki norweskiej związanej z Polską, prezentuje rzeźby, instalacje, prace wideo oraz dokumentację działań artystycznych z różnych okresów jej twórczości. Ekspozycję uzupełniają niepublikowane fotografie Warszawy — barwne slajdy z okresu transformacji lat 80. i 90. XX wieku oraz filmy animowane.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 02.12 – 04.12.2021
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Konferencja
  OnlineOnline