Ołtarze papieskie
Pokaz filmu i dyskusja

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Na zakończenie wystawy Zmiana ustawienia zapraszamy na pokaz dokumentu Anny Marii Mydlarskiej i Jacka Mydlarskiego Ołtarze papieskie (1998). Po projekcji odbędzie się dyskusja podsumowująca część ekspozycji poświęconą scenografii społecznej, w której udział wezmą autorzy filmu, Daniel Przastek oraz Robert Rumas — kurator wystawy. Rozmowę poprowadzi Marta Miś.

Anna Maria Mydlarska — scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych, wykładowca, kieruje Działem Dokumentacji Filmowej Europejskiego Centrum Solidarności. W roku 1981 pracowała w Biurze Tłumaczy KK NSZZ „Solidarność” i w redakcji Biuletynu „Solidarność”. Pracowała w Telewizji Polskiej, współpracowała z Video Studio Gdańsk. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Filmy o sztuce, pokazywane m.in. na Biennale Filmów o Sztuce w Centrum Pompidou w Paryżu, realizuje wspólnie z mężem, Jackiem Mydlarskim. Otrzymała nagrodę główną Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Medal Bramy Wolności przyznawany przez NSZZ Solidarność i medal Gloria Artis 2016. 

Jacek Mydlarski — artysta malarz wykładowca, reżyser, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wystawiał swoje obrazy na wystawach indywidualnych  m.in. w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Duesseldorfie,  Des Moines (USA), Bremie,  Karlskronie.  Jako reżyser współpracował z Telewizją Polską i Video Studio Gdańsk, realizuje przede wszystkim dokumentalne filmy o sztuce, prezentowane m.in. na Biennale Filmów o Sztuce w  Centrum Pompidou w Paryżu.

Za film o najdłuższej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski Przestrzeń oczekiwania Anna i Jacek Mydlarscy otrzymali nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W roku 2006 otrzymali odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej,” a w roku 2012 nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.

Daniel Przastek — doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2004), doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (2018). Pracownik naukowy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2012–2016 zastępca dyrektora Instytutu Nauk Politycznych UW ds. naukowych i współpracy z zagranicą, od 1 października 2016 prodziekan WNPiSM ds. finansowych i rozwoju. W pracy zawodowej zajmuje się historią najnowszą Polski i świata, polityką kulturalną i zagadnieniem wolności w sztuce. W kręgu zainteresowań pozostają związki sztuki i polityki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na relacje teatru i polityki. Autor kilkudziesięciu prac i artykułów naukowych oraz popularyzujących naukę. Autor książek: Środowisko teatru w okresie stanu wojennego (2005), Polityki kulturalne a wolność wypowiedzi artystycznej w Polsce w latach 1989-2015 (2017). Współpracował z wieloma instytucjami kultury. Stały współpracownik, jako dramaturg, reżysera Michała Zadary i choreografa Krzysztofa Pastora. Współzałożyciel Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych. W latach 2014–2019 współtworzył Festiwal Teatrów Studenckich START, w okresie 2016–2019 jego dyrektor artystyczny.

Robert Rumas — rzeźbiarz, autor obiektów, instalacji i interwencji, projektant wystaw, scenograf teatralny i operowy. Kurator wystawy Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 19.10.2019 – 19.01.2020
    Zmiana ustawienia
    Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku

    Przeglądowa wystawa poświęconą scenografii teatralnej według autoskiej wizji Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 04.01 (SOB) 17:00
    Prezentacja zina „Live, Laugh, Love”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 05.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 09.01 (CZW) 18:00
    Abakhan. Nomadyczna sztuka Eurazji
    wykład Doroty Jagody Michalskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny