O ruchu i przestrzeni

Facebook Miejsca Projektów Zachęty
live stream

LIVE STREAM NA FACEBOOKU MIEJSCA PROJEKTÓW ZACHĘTY

Udział biorą: Marta Krześlak, Katarzyna Słoboda, Monika Kopczewska

W odniesieniu do tytułu wystawy i znajdujących się na niej prac będziemy rozmawiać o ruchu w jego wielu wymiarach: ruchu ciała, ruchu przedmiotów i obiektów, ruchu ciał niebieskich, ruchu ciał więcej-niż-ludzkich, ruchu atomów i cząsteczek. Sztuka jest przestrzenią do praktykowania myślenia w poprzek skali, przekraczania naszego prywatnego doświadczenia w kierunku tego, co odmienne, swobodnego poruszania się wyobraźni. Będziemy rozmawiać o tym, jaką rolę w praktyce Marty Krześlak pełni tak wielowymiarowe rozumienie ciągłej zmiany miejsca w przestrzeni, czasie i wobec różnych punktów odniesienia takich jak materialność, abstrakcja, afekty, literatura, muzyka i taniec.

Katarzyna Słoboda kuratorka, badaczka, doktorka nauk o sztuce. W Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowała takie wystawy jak m.in. Prototypy 4: Agata Siniarska, Osuwisko (2020), Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy (z Małgorzatą Jędrzejczyk, 2019), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, 2013), Układy odniesienia. Choreografia w muzeum (z Mateuszem Szymanówką, 2016) czy Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności (2016). Redaktorka i autorka publikacji i tekstów na temat tańca, choreografii, sztuki awangardowej i współczesnej (ostatnio: Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni, wraz z Małgorzatą Jędrzejczyk). Laureatka stypendium badawczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz Młoda Polska 2018.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 10.12.2021 – 20.02.2022
  Marta Krześlak
  Moving things

  W swoim projekcie Marta Krześlak pochyla się nad uniwersalnością znaczeń, snując rozważania na temat czasu i przestrzeni. Tworzy laboratorium ruchomych przedmiotów, w którym obserwuje, jak oddziałują na siebie nawzajem i na otoczenie, w jaki sposób nawiązują do znanych zjawisk, jednocześnie pozostając abstrakcyjnymi obiektami.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie, widok sali wystawowej
  21.04 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Dziecko z opiekunem na schodach kolorowej instalacji z metalowych rurek
  21.04 (ND) 12:30
  Instalacja – jak możemy bawić się przestrzenią?
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-białe zdjęcie, wnętrze dworca Warszawa Śródmieście
  21.04 (ND) 12:30
  Ceramika na dworcu Warszawa Śródmieście
  Spacer architektoniczny z Tomaszem Fudalą
  pawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieściepawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieście