O podróżujących wystawach.
Wykład-performans Portera McCray

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Kiedy Porter McCray przyjechał do Warszawy w 1959 roku, w czasie kulturalnej „odwilży”, był pierwszym muzealnikiem z Zachodu, który odwiedził Polskę od czasów wybuchu II wojny światowej. Jego wizyta zaowocowała wystawą 15 Polish Painters w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA) w 1961 roku, na której pokazano prace Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, czy Teresy Pągowskiej. W wykładzie przygotowanym specjalnie na wystawę w Zachęcie Porter McCray wyjaśnia, jak podróżujące wystawy zmieniły oblicze sztuki nowoczesnej w Europie w czasach zimnej wojny, a także opowiada o swoich ówczesnych podróżach do Paryża, Moskwy, Belgradu i Warszawy. Wykład-performans jest cześcią wystawy „Podróżnicy” na której prezentowana jest dokumentacja dotycząca wystawy 15 Polish Painters.

Porter McCray był w latach 50. dyrektorem Programu Międzynarodowego Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, odpowiedzialnym za organizację objazdowych wystaw nowoczesnej sztuki amerykańskiej, które podróżowały po europejskich miastach w pierwszych dekadach zimnej wojny. Wystawy te pomogły scalić kulturową tożsamość powojennej Europy w duchu internacjonalizmu, modernizmu i indywidualizmu. W ostatnich latach zajmował się organizowaniem wystaw objazdowych dla Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Berlinie (MoAA). Jest odpowiedzialny między innymi za wystawę Savremena umetnost u SAD w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie (2006) oraz Biennale w Istambule (2009), która dotyczyła wystawy sztuki amerykańskiej wysłanej przez MoMA do Belgradu w 1956 roku. A także niedawną ekspozycję Face to Face przygotowaną na otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż w Moskwie (2015) opowiadającą o słynnej narodowej wystawie amerykańskiej zorganizowanej w tym mieście w 1959 roku. Wygłaszał wykłady o historii Programu Międzynarodowego MoMA w Nowym Jorku, Zagrzebiu, Wiedniu, Bejrucie i Amsterdamie.

Wykład w języku polskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Osoba w czerni stojąca na tle białej sali wystawowej. Na ścianie plakaty.
  13.08 (SOB) 14:00
  Екскурсія виставкою «С’юзан Могул. Чи так створюється легенда?» українською мовою
  (oprowadzanie w języku ukraińskim)
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • osoba w czerni stojąca na tle białej sali wystawowej. Na ścianie plakaty.
  13.08 (SOB) 16:00
  Экскурсия по выставке «Сьюзан Могул. Так ли создаётся легенда?» на русском языке
  (oprowadzanie w języku rosyjskim)
  Захента — Национальная галерея искусствЗахента — Национальная галерея искусств
 • Dziewczyna dotykająca tortu w kolorach polskiej flagi.
  14.08 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  12:15 i 14:15
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Rzeźba. Model Zachęty pokryty strzechą - karmnik dla ptaków.
  14.08 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.