O podróżujących wystawach. Wykład-performans Portera McCray

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie Podróżnicy

Kiedy Porter McCray przyjechał do Warszawy w 1959 roku, w czasie kulturalnej „odwilży”, był pierwszym muzealnikiem z Zachodu, który odwiedził Polskę od czasów wybuchu II wojny światowej. Jego wizyta zaowocowała wystawą 15 Polish Painters w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA) w 1961 roku, na której pokazano prace Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, czy Teresy Pągowskiej. W wykładzie przygotowanym specjalnie na wystawę w Zachęcie Porter McCray wyjaśnia, jak podróżujące wystawy zmieniły oblicze sztuki nowoczesnej w Europie w czasach zimnej wojny, a także opowiada o swoich ówczesnych podróżach do Paryża, Moskwy, Belgradu i Warszawy. Wykład-performans jest cześcią wystawy „Podróżnicy” na której prezentowana jest dokumentacja dotycząca wystawy 15 Polish Painters.

Porter McCray był w latach 50. dyrektorem Programu Międzynarodowego Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, odpowiedzialnym za organizację objazdowych wystaw nowoczesnej sztuki amerykańskiej, które podróżowały po europejskich miastach w pierwszych dekadach zimnej wojny. Wystawy te pomogły scalić kulturową tożsamość powojennej Europy w duchu internacjonalizmu, modernizmu i indywidualizmu. W ostatnich latach zajmował się organizowaniem wystaw objazdowych dla Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Berlinie (MoAA). Jest odpowiedzialny między innymi za wystawę Savremena umetnost u SAD w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie (2006) oraz Biennale w Istambule (2009), która dotyczyła wystawy sztuki amerykańskiej wysłanej przez MoMA do Belgradu w 1956 roku. A także niedawną ekspozycję Face to Face przygotowaną na otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż w Moskwie (2015) opowiadającą o słynnej narodowej wystawie amerykańskiej zorganizowanej w tym mieście w 1959 roku. Wygłaszał wykłady o historii Programu Międzynarodowego MoMA w Nowym Jorku, Zagrzebiu, Wiedniu, Bejrucie i Amsterdamie.

Wykład w języku polskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 18.07 (CZW) 16:30
  Nenufars of Ludwig Mies van der Rohe and Lilly Reich. On restoring water plants for architecture
  Ivan Blasi in conversation with Centrala group
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Kolorowe zdjęcie. Zbliżenie na twarz mężczyzny z lekko przymrużonymi oczami. Na czole z nabrzmiałymi żyłami - błyszczące krople łez. Zamiast spływać w dół po policzkach, pną się w przeciwną stronę.
  20.07 (SOB) 12:30
  Sztuka dostępna
  Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”, cz. 2
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 21.07 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.08 (CZW) 12:15
  Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
  Otwarte warsztaty dla licealistów
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.08 (SOB) 12:15
  Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
  Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 24.08 (SOB) 12:15
  Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
  Otwarte warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta