O patrzeniu na ludzką różnorodność i jej postrzeganiu
Wykład dr Katarzyny Ojrzyńskiej
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zachęty od godz. 12:00
Wykład będzie wprowadzeniem do wybranych, kluczowych zagadnień związanych w szczególności z patrzeniem na to, co inne — na to, co zakłóca nasz codzienny krajobraz. Odnosząc się do współczesnych krytycznych studiów o niepełnosprawności, poddamy refleksji temat niepełnosprawności i jej przedstawień kulturowych. Przyjrzymy się strategiom, które wykorzystują współcześni twórcy, często identyfikujący się jako osoby niepełnosprawne, aby kształtować na nowo to, jak patrzymy na niepełnosprawność i jak ją postrzegamy.
Dr Katarzyna Ojrzyńska badaczka zajmująca się studiami o niepełnosprawności, dramatem, teatrem oraz studiami irlandzkimi. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie od kilku lat wprowadza elementy kulturowych studiów o niepełnosprawności do programu nauczania anglojęzycznej literatury i kultury. Jest autorką monografii “Dancing As If Language No Longer Existed”: Dance in Contemporary Irish Drama (Peter Lang 2015) oraz tłumaczką książki Rosemarie Garland-Thomson Gapienie się, czyli o tym, jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym, która ukaże się w tym roku nakładem Fundacji Teatr 21.
Wykład i seminarium współorganizowane przez Teatr 21 w związku z sezonem Gap się! realizowanym w ramach Centrum Sztuki Włączającej.
-
19.10.2019 – 19.01.2020Zmiana ustawieniaPolska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku
Przeglądowa wystawa poświęconą scenografii teatralnej według autoskiej wizji Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta