29 października 2019, godz. 18:00
wtorek

Normality 1-X
Pokaz filmu Hito Steyerl towarzyszący wystawie „Strajk”

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru od 17.30

Zapraszamy na pokaz filmu Hito Steyerl Normality 1-X (1999, 42 min).

Film z napisami w jęz. angielskim.

Opór wobec zmian politycznych, które miały miejsce w Austrii w roku 2000 jest często traktowany jako reakcja histeryczna, nawet przez nawet członków rzekomej opozycji. Twierdzi się bowiem, że była to „normalna demokratyczna zmiana”.

Takie określenie maskuje fakt, że protest skierowany był przede wszystkim w stronę partii, której populistyczny program ma na celu zmobilizowanie autorytarnych i mizantropijnych uprzedzeń. Ponadto protesty te miały i mają na celu powstrzymanie „integracji popularnego rasizmu” (Steyerl) z głównym nurtem społecznym i politycznym, który również rośnie w siłę poza Austrią, w innych krajach.

To, co niektórzy określają jako normalne i akceptowane przez większość, czasami stanowi konkretne zagrożenie dla innych. Normalność 1–10 to seria krótkich esejów wideo, rejestrujących codzienną przemoc neofaszystowską jako główne narzędzie takiej właśnie „normalizacji”. W faktograficzny i nieustępliwy sposób Hito Steyerl prezentuje szczegółowy raport na temat rosnącej liczby antysemickich i rasistowskich ataków - na cmentarze, zabytki i ludzi — zarówno w Austrii, jak i w Niemczech. Wyważonym wizualnym językiem komentuje i zadaje pytania dotyczące struktur społecznych związanych z różnymi rodzajami przemocy i ich reprezentacją

Jednocześnie Steyerl przyjmuje jednoznaczne stanowisko polityczne: ważne jest, aby złamać cichą akceptację i oportunistyczną zgodę na rasistowską rzeczywistość. Normalność pokazuje również, w jaki sposób imigranci — z których wielu musiało opuścić swoje domy z powodu zaangażowania Europy w globalny kapitalizm — domagają się swoich praw i przypominają nam: „Wasze milczenie zachęca faszyzm, pokazuje faszystom, że wszystko jest w porządku”. (Thomas Korschil)

Po pokazie odbędzie się prezentacja projektu OSA i rozmowa z Bogną Stefańską. Prowadzenie: Stanisław Welbel.

OSA to ruchoma wystawa, która zagnieździła się we wnętrzu odnowionego kiosku typu K67, zaprojektowanego w 1966 roku przez jugosłowiańskiego architekta Sašę Mächtiga. Charakterystyczny design i nowoczesna konstrukcja były punktem wyjścia do stworzenia przestrzeni prezentującej wypowiedzi i działania antywojenne w historii sztuki, kultury i aktywizmu społecznego, poprzez materiały historyczne oraz projekty współczesnych artystek i artystów. Futurystyczna forma kiosku K67 zainspirowała nas do wyobrażenia sobie wizji przyszłości bez wojen i przemocy.

Bogna Stefańska — absolwentka studiów w zakresie historii sztuki, studiowała na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako przewodniczka, researcherka oraz kuratorka programu publicznego. W swojej pracy badawczej zajmuje się przepisywaniem kanonu działań artystycznych i aktywistycznych wobec wojny i faszyzmu oraz sztuką feministyczną i internetowymi działaniami feministycznymi. Jest odpowiedzialna za research do Atlasu Roku Antyfaszystowskiego — szerokiego, oddolnego, społecznego archiwum postaw oraz działań antywojennych i antyfaszystowskich w historii sztuki, kultury i nie tylko.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 10.09 – 17.11.2019
  Strajk
  Käthe Kollwitz, Hito Steyerl, Keren Donde

  Projekt wystawy został zainspirowany historyczną ekspozycją prac niemieckiej graficzki, rzeźbiarki i malarki Käthe Kollwitz, która miała miejsce w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych Zachęta w 1951 roku. Opracowanie dokumentacji i analiza recepcji wystawy była możliwa dzięki prowadzonemu w ostatnich latach w Zachęcie projektowi badawczemu, w którym to właśnie wystawy, a nie poszczególne dzieła stanowiły przedmiot badań.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie dwóch beżowych wycieraczek pod drzwi. Na górze wycieraczka z pomarańczowym napisem STOP. Na dole wycieraczka z czarnym napisem MY KOT I PSY.
  04.10 (WT) 17:00
  Zapraszamy za próg – robimy swoje wycieraczki
  ZACHĘTA NA FKBB 2022
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • Na pierwszym planie gruzowisko. W oddali panorama wielkomiejska: przeszklone wieżowce na tle błękitnego nieba, pomiędzy mini Pałac Kultury i Nauki.
  07.10 (PT) 17:00
  Spacer miejski z Mariolą Przyjemską
  ZACHĘTA NA FKBB 2022
  Zbiórka przed kawiarnią Green Caffè Nero przy Rondzie ONZ (Al. Jana Pawła II 18)Zbiórka przed kawiarnią Green Caffè Nero przy Rondzie ONZ (Al. Jana Pawła II 18)
 • Kwadratowa, fioletowa półka; widok z góry. Na powierzchni rozłożone czarne obiekty: duże pudło, pokrywka, trójwymiarowa gra planszowa, pionki, trzy czarne opaski na oczy.
  08.10 (SOB) 12:00
  „Niewidzialna wyspa” – rozgrywka planszowa i spotkanie z autorką gry Karoliną Glanowską
  ZACHĘTA NA FKBB 2022
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Grafika promocyjna
  09.10 (ND) 10:00
  ANISH KAPOOR
  Przejazd autokarowy do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005 Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005
 • Kuratorka pozująca w okularach na tle nieba
  15.10 (SOB) 15:00
  Zmierzch to wschód
  Oprowadzanie Michaliny Sablik po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika promocyjna
  16.10 (ND) 10:00
  ANISH KAPOOR
  Przejazd autokarowy do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005 Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005
 • Grafika promocyjna
  23.10 (ND) 10:00
  ANISH KAPOOR
  Przejazd autokarowy do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005 Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005