Niesłuchane! Pozafonograficzne zapisy sonosfery.
Wykład dr. hab. Dariusza Brzostka

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawe „Podróżnicy”

Słuchanie w podróży? Ale czego? Głosów dobiegających ze stron rodzinnych: („Słyszałbym głos z Litwy…”)? Dźwięków płynących z oddali („Słyszę ciągnące żurawie…”)? Niesłyszalnego szmeru natury („Słyszę, kędy się motyl kołysa na trawie…”)? Egzotycznej ciszy („Tak ucho natężam ciekawie”)? A jeśli już się usłyszy (coś), jak to utrwalić, ocalić, przechować? Jak (za)pisać dźwięki, zanim pomogą nam w tym mikrofony, magnetofony i kieszonkowe rekordery?

Przyjrzyjmy się zatem nieco uważniej takim zjawiskom, jak opisy sonosfery egzotycznej  w dziennikach podróży, językowe zapisy fenomenów dźwiękowych (w tekstach literackich i dokumentalnych), „obca mowa”, głosy zwierząt, dźwięki natury i cywilizacji oraz ich zapisy (onomatopeje itp.), zapamiętywanie dźwięków i wreszcie – zwrot fonograficzny (notatniki i pocztówki dźwiękowe), który od łatwości utrwalania dźwięku wiedzie nas nieuchronnie do zbyteczności słuchania. Po cóż bowiem słuchać, skoro można nagrać i zabrać ze sobą? I czy w ogóle warto?

dr hab. Dariusz Brzostek – teoretyk literatury, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się badaniem kultury popularnej, estetyki grozy oraz antropologii kontrkulturowej, komentuje twórczość Stanisława Lema, uprawia także sound studies oraz field recording. Autor monografii: Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem (2014) oraz Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy (2009).

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Podróżnicy” współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa w ramach programu „Zachęta na lato”:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.05 – 21.08.2016
    Podróżnicy

    Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Podróżnicy
    Niesłuchane! Pozafonograficzne zapisy sonosfery - wykład dr. hab. Dariusza Brzostka
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • zdjęcie, zbiór porcelanowych figurek na półce
    26.04 (PT) 17:00
    Ukryte znaczenia przedmiotów
    Warsztaty dla dorosłych z kolażu przestrzennego z Justyną Smoleń
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Czarno-białe zdjęcie. Dłoń rysująca pipetą na ceramicznej płytce kogucika
    06.05 (PN) 13:00
    Koguciki, lajkoniki i rozety. Łysogórskie kafle w „Złotej Kurce”
    Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
    Marszałkowska 55/73, WarszawaMarszałkowska 55/73, Warszawa