Nasza droga do domu – historie zmieniającej życie dekady
Wykład Andrei Pócsik

Facebook Zachęty
wstęp wolny

Transmisja na żywo na Facebooku Zachęty i kanale Youtube.

W historii kina węgierskiego istnieje bogata tradycja filmów biograficznych nazwanych na cześć klasyka Miklósa Jancsó My Way Home (1965, w Polsce pokazywanego pod tytułem Wojenna przyjaźń). Dwa z nich chciałabym zaprezentować w kontekście wystawy Zimna rewolucja. Oba pokazują twardą dyktaturę lat 50., ale z różnych punktów widzenia. Wcześniejszy, film Sándora Sáry W górę rzucony kamień (1968) ukazuje życie na wsi, zmuszanie rolników do pracy w kołchozach i spółdzielniach. Bohaterka Márty Mészáros z Dziennika dla moich dzieci (1982) mieszka w stolicy i z bliska obserwuje, jak komunistyczne idee przeradzają się w przemoc, budując z dyktaturę. W mojej prezentacji przeanalizuję funkcjonowanie wspomnień oraz ich kontrowersyjną pozycję w obu filmach. Zajmę się także rolą filmów (i kin) z tego czasu w życiu bohaterów. Analiza porównawcza pozwoli nam dostrzec bunt młodej kobiety (alter ego Mészáros) oraz młodego mężczyzny (alter ego Sáry) przeciwko uciskowi. W drugim przypadku da nam również wgląd w to, jak w takich narracjach byli reprezentowani Romowie.

Andrea Pócsik (PhD) — profesor nadzwyczajny na Wydziale Mediów Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmánya  w Budapeszcie. Jest współprzewodniczącą Fundacji Filmowej Verzio, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka Verzio w Budapeszcie. Autorka książki Átkelések. A romakepkészítés (an)archeológiája (Passings. The (An)archaeology of Roma Image Making) – oraz wielu artykułów i recenzji w języku węgierskim, angielskim I niemieckim. Pracuje jako kuratorka filmowa, organizatorka programów stypendialnych, współpracuje ze artystami współczesnymi. Jako ekspert akademicki była zaangażowana w tworzenie nowego międzynarodowego archiwum Romów – RomArchive. Ostatnio zajmowała się twórczością Petera Forgacsa. Obecnie jest stypendystką Instytutu Goethego w documenta Archive w Kassel, Niemcy. Jej główne zainteresowania badawcze: archeologia mediów, metodyka edukacji filmowej (krytycznej), krytyczne badania kulturowe, badania pamięci, badania archiwalne, film dokumentalny.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej:
Visegrad Fund

Partner:
 instytut węgierski

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 27.05 – 10.10.2021
    Zimna rewolucja
    Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

    Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 01.09 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.09 (ND) 12:30
    Roślinna partyzantka miejska
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 03.09 (WT) 18:00
    Spotkanie Zachętowego Klubu Książki
    „Histeria sztuki. Niemy krzyk obrazów” autorstwa Sonii Kiszy
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 07.09 (SOB) 14:00
    Sprzyjająca architektura: queerowa przyszłość i ekonomia życia
    wykład Tima Watermana
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.09 (SOB) 16:00
    Prinz Gholam
    Performans w czterech wejściach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.09 (ND) 12:15
    Prinz Gholam
    Oprowadzanie autorskie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 12.09 (CZW) 15:30
    Włączenie społeczne
    Wyzwania i praktyki wobec zaburzeń neuropoznawczych
    Zachęta i MPZZachęta i MPZ
  • 05.10 (SOB) 14:00
    Chmurobrazy. Wykład i warsztaty z rysowania chmur
    Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta