10 października 2020, godz. 16:00
sobota

Modernistyczne osiedle społeczne
Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
brak wolnych miejsc

Modernistyczne osiedle społeczne: WSM Żoliborz, Sady Żoliborskie, Zatrasie

W ramach programu towarzyszącego wystawie Moniki Sosnowskiej zapraszamy na trzy sobotnie spacery architektoniczne po Warszawie prowadzone przez Annę Cymer.

W niewielkiej od siebie odległości na warszawskim Żoliborzu można zobaczyć kilka udanych wcieleń jednej z ważniejszych idei społecznych XX wieku — ściśle związanej z architekturą modernistyczną koncepcji osiedla społecznego. Narodzona na początku XX wieku, wprowadzana była w życie w całej Europie. Na Żoliborzu znajduje się jej najwcześniejszy polski przejaw — przedwojenne kolonie osiedla WSM, rozbudowane jeszcze pod koniec lat 40. Tuż obok, na przełomie lat 50. i 60. wyrosły Sady Żoliborskie, do dziś powszechnie uznawane za jedno z najlepszych kiedykolwiek zrealizowanych w Polsce osiedli mieszkaniowych. Kilka lat później po drugiej stronie ulicy Broniewskiego powstało Zatrasie, jeszcze jeden pomysł na zespół zabudowy, w którym modernistyczne bryły zintegrowano z koncepcjami współżycia społecznego. Wszystkie te osiedla dowodzą słuszności tez przedwojennych architektów, urbanistów i działaczy społecznych, w idei osiedla mieszkaniowego widzących szansę na godne życie w rozrastających się miastach. Co więcej, żoliborskie zespoły są także przykładami ciekawej, oryginalnej, autorskiej architektury, przełamującej stereotyp, że powojenny modernizm to tylko monotonia jednakowych brył.

Anna Cymer — historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, na stałe związana z Culture.pl. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki  Architektura w Polsce 1945–1989.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 24.07 – 25.10.2020
    Monika Sosnowska

    Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: Modernistyczne osiedle społeczne
    mediateka / filmy
    Modernistyczne osiedle społeczne
    Spacery architektonicznyz Anną Cymer
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Ujęcie z filmu w PJM; zbliżenie na kobietę z długimi włosami i mężczyznę w czapce z daszkiem; oboje ubrani na czarno, w okularach; stoją na reprezentacyjnych schodach Zachęty. Mężczyzna ma uniesione ręce, miga. W tle, u szczytu schodów, klasyczna rzeźba ok
    06.02 (CZW) 18:00
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Dyskusja
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 07.02 (PT) 16:00
    Otwarta pracownia: Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią
    Warsztaty z cyjanotypii dla licealistów
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 08.02 (SOB) 17:00
    Sajat-Nowa
    Projekcja filmu i wprowadzenie Tarasa Gembika i Joanny Kordjak
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 13.02 (CZW) 18:00
    Otwarta pracownia: Od koncepcji do odbitki
    Warsztaty z linorytu dla dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.02 (PT) 16:00
    Obrazy ze snów. Otwarty warsztat z surrealizmu
    warsztaty dla uczniów (7-14 lat)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta