Między drzewami a ludźmi
Dyskusja towarzysząca wystawie „Rhizopolis”

Facebook Zachęty
live stream

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY

Jak wejść w skórę, a raczej – w korę drzewa? Co byśmy zobaczyli, a co poczuli, gdybyśmy potrafili to zrobić? I co mogłoby dać to nam, a co... drzewom? 

Podczas debaty towarzyszącej wystawie Joanny Rajkowskiej Rhizopolis porozmawiamy o granicach ludzkiej empatii wobec nieożywionej przyrody. Spróbujemy spojrzeć na świat „oczami” drzew, zastanowić się, w jaki sposób my, ludzie, pogarszamy i polepszamy ich los. Podyskutujemy także o tym, po co nam współczucie wobec drzew w czasach kryzysu klimatycznego, masowych wycinek i stopniowego znikania starych drzew z naszego krajobrazu.

W rozmowie udział wezmą:
Magdalena Budziszewska – psycholożka, pracowniczka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka inicjatywy UW dla Klimatu. Obecnie zajmuje się także emocjami, jakie czują ludzie wobec zmiany klimatu, lękiem i depresją klimatyczną oraz psychologią działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Małgorzata Izdebska – absolwentka Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ekspertka edukacji ekologicznej. W samorządzie gminnym od 2003 roku. Obecnie na stanowisku sekretarza w gminie Wołomin, gdzie odpowiedzialna jest za ochronę środowiska i gospodarkę odpadami. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Joanna Rajkowska – artystka wizualna, posługuje się różnymi mediami, jednak najbardziej znane prace to projekty publiczne. Aby je zbudować, artystka wykorzystuje realnie istniejące miejsca, energie, organizmy i materiały.

Urszula Zajączkowska – poetka, botaniczka, artystka wideo. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i biomechanikę roślin. Autorka poetyckich tomów Atomy, minimum i Piach oraz eseistycznej książki Patyki, badyle. 

Prowadzenie: 
Jan Mencwel – aktywista, autor książki Betonoza.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 01.02 – 08.08.2021
  Joanna Rajkowska
  Rhizopolis

  Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / filmy
  Między drzewami a ludźmi
  Dyskusja towarzysząca wystawie „Rhizopolis”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Plakat teatralny
  29.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy, rysunki w ramach eksponowane na zielonych ścianach. W tle zwiedzająca w różowym swetrze,
  04.02 (SOB) 17:00
  Saturday Artwalk
  Kulisiewicz. Succinct Beauty
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, sylwatka artysty na tle białej ściany w galerii.
  05.02 (ND) 12:15
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta