Mateusz Kowalczyk. Przestrzeń spraw

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny (czwartek), w cenie biletu (piątek–sobota)

Poprzez spotkanie się i rozmowę w przestrzeni Zachęty, chciałbym lepiej zrozumieć moment, w którym się znajdujemy – my, osoby będące publicznością galerii, osoby pracujące w Zachęcie i w innych instytucjach kultury, interesujące się sztuką lub zawodowo działające w jej obszarze.

Pragnę zaoferować otwartość i przestrzeń na wymianę waszych/naszych nastrojów, potrzeb, doświadczeń czy wyobrażeń, poszukać i podzielić się wypracowanymi w ostatnich latach strategiami uważności i sieciami wsparcia. Poprzez metodę głębokiego słuchania, chciałbym przepuścić przez siebie w bezpieczny sposób głosy osób, które mają potrzebę być wysłuchane. Pomoże mi w tym przygotowany wcześniej zestaw pytań, przy układaniu którego zwróciłem uwagę na nieoceniający ton oraz inkluzyjność. Forma działania będzie każdorazowo indywidualnym doświadczeniem zależnym całkowicie od przebiegu spotkania.

Powracającym, krążącym nam nad głowami pytaniem, dotyczącym w ostatnich latach przyszłości kultury, jest pytanie-trigger: Co dalej? lub Co teraz? Pojawia się w momencie, w którym jesteśmy postawione przed faktem wymuszającym aklimatyzację do nowych warunków lub zmianę. Zapraszam do odbycia wspólnego lotu po peryferiach zarówno zwątpień, jak i marzeń, z chwilą odpoczynku od udzielania gotowych odpowiedzi.

Mateusz Kowalczyk

Przez cztery dni w godzinach pracy galerii, w holu, na klatce schodowej i na wystawach, artysta zapraszał będzie spotkane osoby do rozmowy. Elementem działania będzie budowa gniazda, które stanie się przestrzenią spotkania. 

Mateusz Kowalczyk
Artysta wizualny, performer. Swoją praktykę dzieli pomiędzy współpracę z instytucjami kultury, działania z obszaru aktywizmu, performans i sztuki zaangażowanej społecznie. Bliskie są mu tematy związane ze środowiskiem, zarówno naturalnym, jak i wirtualnym, podejmuje także próbę komunikacji z obecnymi zjawiskami w kulturze i polityce. W ostatnim czasie pracuje w medium VR / AR (Virtual Reality / Augmented Reality), nad doświadczeniami immersyjnymi, w których łączy interaktywność z performatywnym uczestnictwem i oprowadzaniem. Bliskie jego sercu jest organizowanie cyklicznych plenerów (post)artystycznych, otwartych dla lokalnych społeczności, mających na celu kreatywne współbycie i pielęgnowanie przyjaźni. Od trzech lat (współ)pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z osobami studenckimi.

13 października (czwartek), godz. 14–20
14–16 października (piątek–niedziela), godz. 12–20


miejsce: hol, klatka schodowa, przestrzeń wystaw
bilety: wstęp wolny (czwartek), w cenie biletu (piątek–sobota)


Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania

Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.
Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. adrianne maree brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.:
Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in.

kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka
współpraca: Anna Palacz – Brzezińska

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.07 – 16.10.2022
  Niepokój przychodzi o zmierzchu

  Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy, osoba robiąca zdjęcie telefonem jednej z prac na ścianie.
  12.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Dziecko siedzące na pufie ogląda film na ekranie w przestrzeni wystawy. W tle ciemno-zielona ściana.
  12.02 (ND) 12:30
  Linia, która tworzy rzeźbę | Лінія, яка створює скульптуру
  Warsztaty rodzinne | майстер-клас
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta