„ ” Lot
Spotkanie finisażowe z Romanem Stańczakiem, Anną Zakrzewską i Ewą Mielczarek

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy

03

Na zakończenie wystawy „ ” Lot zapraszamy na spotkanie z Romanem Stańczakiem oraz gościniami, które poszerzą perspektywę spojrzenia na jego twórczość i prezentowaną w Zachęcie spektakularną rzeźbę przenicowanego samolotu. Reżyserka Anna Zakrzewska opowie o współpracy z artystą przy powstawaniu poświęconego mu dokumentalnego filmu Lot, zaś producentka Polskiego Pawilonu na Biennale w Wenecji, Ewa Mielczarek, przybliży proces realizacji samej rzeźby.  
To niezwykła okazja, aby zajrzeć za kulisy pracy twórczej Romana Stańczaka, ale także osobiście porozmawiać z artystą. 


Roman Stańczak (ur. 1969) — rzeźbiarz i performer, absolwent słynnej „Kowalni”, czyli pracowni Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kowalski, uczeń Oskara Hansena, wizjonerskiego architekta i twórcy Teorii Formy Otwartej, kształcił w tym samym czasie w swojej pracowni m.in. Katarzynę Kozyrę, Pawła Althamera, Artura Żmijewskiego i Jacka Adamasa. Stańczak zadebiutował w latach 90. XX wieku, a jego prace powstawały na marginesie formującego się wówczas nurtu sztuki krytycznej. W latach 1994–1997 prezentował prace na wystawach indywidualnych po czym świadomie zniknął ze sceny artystycznej. Powrócił w 2013 roku. Jak sam przyznaje: „Moje rzeźby mówią o życiu, ale nie pośród przedmiotów, tylko pośród duchów”. Artysta w 2016 roku nominowany był do nagrody Paszporty „Polityki". 

Anna Zakrzewska — reżyserka, scenarzystka, autorka reportaży telewizyjnych poświęconych sztuce współczesnej. Współautorka dokumentu o Alinie Szapocznikow Każde dotknięcie zostawia ślad. W 2011 KwieKulik, film o duecie artystycznym, który zrealizowała razem z Joanną Turowicz, otrzymał wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2022 roku premierę miał dokument o Romanie Stańczaku Lot autorstwa Zakrzewskiej i Łukasza Rondudy. 

Ewa Mielczarek — historyczka sztuki i kulturoznawczyni, kuratorka, pracowniczka Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki. Producentka wystaw w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki i Architektury w Wenecji. 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 28.04 – 03.07.2022
    „ ” Lot
    Roman Stańczak

    Dla Stańczaka nicowanie oznacza przede wszystkim przechodzenie na „drugą stronę” rzeczywistości i poszukiwanie duchowości w materii, a także ujawnianie paradoksów nowoczesności. „Niemożliwa” zamiana miejsc między wnętrzem samolotu a jego zewnętrzem przywodzi również na myśl nieoczekiwane i niewyobrażalne katastrofy — sytuacje, w których rzeczywistość wywraca się na drugą stronę. To właśnie przyniósł czas od pierwszego pokazu rzeźby w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta