12 października 2021, godz. 18:00
wtorek

Losy kobiet
Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Zimna rewolucja”

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Pokaz w reżimie sanitarnym, liczba miejsc jest ograniczona. Limit nie obowiązuje osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazanie certyfikatu szczepienia jest dobrowolne. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości oraz prosimy o wcześniejsze przygotowanie dokumentu (QR kod).

Losy kobiet (Frauenschicksale), reż. Slatan Dudow, NRD, 1952, 102 min
[film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami]

Ciekawy przykład kina socrealistycznego z Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Film opowiada historię czterech kobiet, mieszkanek powojennego Berlina, które zakochują się w jednym mężczyźnie – niepoprawnym playboyu Connym. Mimo ideologicznego zaangażowania  Slata Dudow pokazuje też realistyczny obraz życia w podzielonym na dwie strefy wpływów mieście. Wprowadzenie do filmu wygłosi Agata Pyzik.

Agata Pyzik – dziennikarka, krytyczka. Pisze o kulturze, sztuce, estetyce i polityce do publikacji książkowych oraz dla wielu czasopism w Wielkiej Brytanii i w Polsce, m.in „Szum”,  „Dwutygodnik.com”,  „The Guardian”, „The Wire”, "Calvert Journal". Autorka książki Poor but Sexy. Culture Clashes in Europe East and West (Zero Books 2014, wydanie polskie Biedni, ale sexy. Kulturowe zderzenia wschodu i zachodu, W Podwórku 2018) oraz książki-eseju Dziewczyna i pistolet (Pamoja Press 2020). Kuratorka wystawy Tomasza Armady Równorodność o nowych klasach społecznych w posttransformacyjnej Polsce w Państwowym Muzeum Etnograficznym (2020–2021). Prowadzi autorską audycję literacką w Radiu Kapitał pt. Moje zmagania. Interesuje się kulturą krajów realnego socjalizmu, okresem zimnej wojny i transformacją ustrojową w krajach postkomunistycznych.

Zrealizowano dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej:
FWPN

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 27.05 – 10.10.2021
    Zimna rewolucja
    Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

    Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny