Lalki pani Leokadii. Oprowadzanie Dominika Kuryłka po wystawie „Lalki: teatr, film, polityka”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym

Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej prezentowanym na wystawie w Zachęcie lalkom Leokadii Serafinowicz. Zastanowimy się nad ich „otwartą formą”, oryginalnością zastosowanych materiałów i stylistyką. Dowiemy się więcej o spektaklach, w których lalki występowały, a przede wszystkim o sposobie, w jaki te przedstawienia były realizowane. Poznamy zatem oryginalną koncepcję teatru dla dzieci, którą Leokadia Serafinowicz opracowała w latach 60. w teatrze Marcinek w Poznaniu, pracując z tak wybitnymi artystami jak Wojciech Wieczorkiewicz, Krystyna Miłobędzka czy Krzysztof Penderecki. Jednym słowem, podczas spotkania poznamy „modernistyczny teatr dla dzieci Leokadii Serafinowicz” opierający się na tworzeniu oryginalnej transgeneracyjnej wspólnoty z publicznością. Bez zrozumienia tego kontekstu lalki pani Leokadii są tylko nieruchomymi przedmiotami.

Dominik Kuryłek (ur. 1979) historyk sztuki, kurator. Autor pracy doktorskiej pt. Nihilizm w sztuce polskiej XX wieku, którą obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się sztuką neoawangardy i alternatywnymi praktykami artystycznymi stosowanymi przez twórców z Europy środkowo-wschodniej. Aktualnie pracuje nad książką pt. Nowoczesny teatr lalkowy dla dzieci Leokadii Serafinowicz, finansowanej przez European ArtEast Foundation (EAEF) i Delfina Foundation. Pracuje jako Kierownik Działu Fotografii w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 19.03 – 30.06.2019
  Lalki: teatr, film, polityka

  Niewinna i groźna, zawieszona pomiędzy żywym a martwym, ruchomym i nieruchomym, ludzkim i nieludzkim — lalka teatralna — budzi fascynacje. Ale spotkanie z nią, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wywołuje w nas również niepokój i uświadamia, że ludzka wyższość nad światem materialnym nie jest niczym pewnym…

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.07 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie z przewodniczką
  Pióro i skalpel. Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 22.07 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Andrzej Krauze. Lekcja Fruwania”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ