Kryzys humanitarny jako stan permanentny
Dyskusja

Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
wstęp wolny

23

Obecnie mierzymy się z narastającym kryzysem humanitarnym, który coraz częściej staje się zjawiskiem o charakterze trwałym, a nie jedynie tymczasowym. Zgodnie z prognozami Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2025 roku aż 305 milionów osób na całym świecie będzie wymagało pomocy humanitarnej. Jednocześnie zauważalna jest eskalacja przemocy w kontekście migracji oraz brak adekwatnych mechanizmów wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Podczas spotkania podjęta zostanie refleksja nad możliwością skutecznych działań w obliczu tak złożonych wyzwań. Czy organizacje pozarządowe (NGO) powinny samotnie ponosić odpowiedzialność za pomoc humanitarną? Jakie alternatywne scenariusze wsparcia możemy rozważyć, aby sprostać tej globalnej odpowiedzialności? W wydarzeniu wezmą udział wybitne postaci działające na rzecz praw człowieka, migracji i społeczeństwa obywatelskiego, które podzielą się swoimi doświadczeniami i wizjami możliwych rozwiązań.

Anna Alboth dziennikarka, obrończyni praw człowieka, global media officer w Minority Rights Group International. Inicjatorka działań w temacie migracji, od lokalnych przez globalne: Civil March For Aleppo, który poprowadziła, w 2018 roku został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Działa w terenie, zajmuje się międzynarodowym rzecznictwem odnoszącym się do migracji i europejskich granic, w ostatnich latach głównie granicy polsko-białoruskiej; współzałożycielka Grupy Granica. Autorka licznych publikacji, trenerka dziennikarzy, doradczyni prawoczłowieczych NGOsów w Polsce i w Europie.

Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, ekspertka w zakresie integracji migrantów i systemowych rozwiązań na poziomie lokalnym. Koordynatorka miejskiej polityki integracyjnej w Lublinie, współprzewodnicząca Konsorcjum Migracyjnego. Absolwentka m.in. Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i International Visitor Leadership Program (IVLP) 2024.

Małgorzata Kołaczek – doktora nauk humanistycznych w zakresie polityki, ekspertka w problematyce etnicznej, migracyjnej i wizerunku mniejszości w mediach. Współzałożycielka Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie i Fundacji w Stronę Dialogu. Autorka licznych publikacji naukowych i raportów dotyczących sytuacji RomówRomek oraz migrantów/migrantek w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tomáš Rafa – artysta wizualny, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którego twórczość koncentruje się na badaniu granicy pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem. W swoich pracach dokumentuje przejawy rasizmu i ksenofobii w Europie Środkowo-Wschodniej.


Prowadzenie:

Renata Kim – dziennikarka „Newsweeka”. Współpracowała z radiem RMF FM, Programem Trzecim Polskiego Radia, a także polską sekcją BBC, związana z tygodnikami opinii jak: „Przekrój” czy „Wprost”. Prowadziła swój autorski program Z kim dziś, który obecnie emitowany jest pod nazwą Onet Opinie. Autorka kilku książek, w tym wywiadu-rzeki z aktorem Jackiem Poniedziałkiem (Wyjście z cienia), reżyserem Andrzejem Żuławskim (Ostatnie słowo) czy wstrząsającego reportażu o przemocy psychicznej Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Aktywistka LGBT, przeciwstawiająca się homofobii, walcząca o równość i tolerancję w przestrzeni publicznej.

Podczas spotkania obejrzymy fragment pracy Rafy „Transport z Medyki” (2025)

Materiały wideo zostały zarejestrowane kilka dni po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Treść krótkiego filmu pokazuje problemy na polsko-ukraińskiej granicy w roku 2022, gdzie w trakcie ewakuacji znajdowała się też duża grupa studentów zagranicznych

Dyskusja współorganizowana z Fundacją W Stronę Dialogu


Wydarzenie towarzyszące wystawie Tomáš Rafa. Obywatele 
15 listopada 2024–2 marca 2025

dolne sale Zachęty

Wystawa indywidualna Tomáša Rafy, słowackiego artysty i aktywisty związanego z Wydziałem Nowych Mediów ASP w Warszawie. W ramach ekspozycji prezentowane są rejestracje filmowe i fotograficzne Rafy z uwzględnieniem długofalowego projektu Nowy nacjonalizm w sercu Europy z obrazami demonstracji, blokad i protestów. Prezentacja w Zachęcie przybliża najważniejsze wątki sztuki artysty, który za pomocą strategii dokumentalnych i działań edukacyjnych, warsztatowych i aktywistycznych ukazuje różne wyobrażenia porządków społeczno-politycznych i praw człowieka. Głównym wątkiem wystawy stała się polaryzacja polskiego społeczeństwa na tle światopoglądowym, pogłębiająca się nieprzerwanie od 2010 roku.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 16.11.2024 – 02.03.2025
    Tomáš Rafa. Obywatele

    Głównym tematem wystawy prezentującej prace Tomáša Rafy jest polaryzacja polskiego społeczeństwa na tle światopoglądowym, obserwowana od 2010 roku i stale się pogłębiająca. Artysta obdarzony znakomitym zmysłem obserwacji rejestruje kamerą wideo i aparatem fotograficznym wrażliwe tematy społeczne, wybrzmiewające w przestrzeni publicznej przede wszystkim na demonstracjach, zgromadzeniach i marszach — konfrontacjach pełnych przemocy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 16.01 (CZW) 18:00
    ARCHIWUM PROTESTU?
    SPOTKANIE Z OSOBAMI Z KOLEKTYWU ARCHIWUM PROTESTÓW PUBLICZNYCH I TOMÁŠEM RAFĄ
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 18.01 (SOB) 12:30
    Barwne kukiełki i marionetki
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta