Kryjówki | Cmentarz jako miejsce historii, kultury i natury
Spacer po cmentarzu żydowskim przy Okopowej

Cmentarz Żydowski przy Okopowej (brama główna)
wstęp wolny

Zapraszamy na spacer po cmentarzu żydowskim przy Okopowej z biolożką Martą Szulkin oraz Natalią Romik i Aleksandrą Janus. 

Podczas spaceru zaplanowane jest odwiedzenie kryjówki prezentowanej na wystawie Kryjówki. Architektura przetrwania, w której ukrywał się w czasie wojny Abraham Carmi, a także innych części cmentarza, by porozmawiać o potencjale tego miejsca zarówno jako miejsca o wartości historycznej i kulturalnej, jak i przyrodniczej. Spacer stanie się okazją, by opowiedzieć o losach osób, które chroniły się na cmentarzu w czasie wojny i o tym, co się działo wokół nich, o historycznej wartości tego miejsca oraz jego współczesnych walorach jako przestrzeni natury. 


Prof. Marta Szulkin studiowała biologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz na wydziale zoologii University of Oxford, gdzie w 2008 roku obroniła pracę doktorską o wsobności wśród ptaków. W latach 2007–2011 pracowała jako niezależny badacz (Research Fellow) w Magdalen College (University of Oxford) oraz na wydziale Zoologii (University of Oxford). W latach 2012–2015 pracowała we Francji (CNRS Montpellier) nad przepływem genów u sikory modrej. W 2015 roku Marta Szulkin otworzyła Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (http://leem.cent.uw.edu.pl/), gdzie bada ekologię i ewolucję organizmów miejskich. Jest redaktorką pierwszej książki akademickiej o ekologii i ewolucji w mieście (Urban Evolutionary Biology), pod wydawnictwem Oxford University Press (2020; https://global.oup.com/academic/product/urban-evolutionary-biology-9780198836858?cc=pl&lang=en&).  

Wsparcie finansowe programu publicznego:
rozen family foundation

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 31.03 – 17.07.2022
  Natalia Romik
  Kryjówki. Architektura przetrwania

  Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. W salach wystawowych Zachęty prezentowane są lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • 14.10 (SOB) 10:00
  Gliniane zwierzenie – zwierzę nie dosłownie rzeźbione
  Warsztaty rzeźbiarskie towarzyszące wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta