♥ Kółko czytelnicze queerowych ekologii #2

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Kółko czytelnicze kłirowych ekologii to cykl spotkań organizowanych przez Kem, podczas których wspólnie czytamy na głos teksty i dyskutujemy o nich. Podczas drugiego cyklu wybór tekstów będzie dotyczył performatyki języka i skupiał się na momentach językowej przemocy, czułości, przyjemności i wyrażaniu oporu w kontekście obecnej debaty publicznej względem mniejszości. Kółko czytelnicze stanowić będzie rozszerzenie tematyki poruszanej w performansie Droga Osobo Czytająca przygotowanym przez Kem na otwarcie wystawy Spojrzenia 2019 w Zachęcie.

Dziedzina queerowych ekologii zakorzeniona jest w różowej i zielonej polityce i jest odpowiedzią na bieżące zapotrzebowanie krytycznego, intersekcjonalnego i ekologicznego myślenia oraz działania względem performatyki, środowiska, rasy, seksualności, klasy i płci.

Podczas spotkań będziemy czytać między innymi teksty takich autorek jak Sara Ahmed, Reni Eddo-Lodge i Judith Butler. Teksty nie są udostępniane przed spotkaniami. Uczestniczki i uczestnicy otrzymują je na początku każdego spotkania. Kółko czytelnicze kłirowych ekologii #2 będzie odbywać się w języku polskim.

Kółko czytelnicze jest częścią wystawy Spojrzenia 2019 — Nagroda Deutsche Bank, której uczestnikami i uczestniczkami są również: Tomasz Kowalski, Gizela Mickiewicz, Dominika Olszowy i Liliana Piskorska. Kurator: Michał Jachuła, współpraca: Maria Świerżewska.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.05 – 30.06.2019
  Spojrzenia 2019
  Nagroda Deutsche Bank

  Spojrzenia to najważniejszy w Polsce konkurs kierowany do młodych, ale obecnych już na polskiej scenie artystycznej twórców. Organizowany nieprzerwanie od 2003 roku — co dwa lata — pokazuje najciekawsze występujące na tej scenie zjawiska. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 17.10 (ND) 11:00
  Zimna rewolucja
  Spacer po Eisenhüttenstadt z Martinem Maleschką
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 17.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • zdjęcie przedstawiające abstrakcyjne rzeźby. Na szarym tle owalny stojak, na nim trzy małe rzeźby o obłych kształtach w kolorze jasnobłękitnym i jasnoszarym. Rzeźby przypominają drzewa rysowane ręką dziecka: korony drzew jak kulki, pnie jak patyczki.
  17.10 (ND) 12:30
  Opis przyrody — kolorowy happening
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 20.10 (ŚR) 17:00
  Koniec świata
  Dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce
  Faktyczny Dom KulturyFaktyczny Dom Kultury
 • 24.10 (ND) 23:59
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Zgłoś projekt
  OnlineOnline
 • Zdjęcie przedstawiające widok wystawy. Osoba odwrócona tyłem do obiektywu patrzy na zdjęcia wiszące w dużej ramie. Obok zdjęć wiszą liternicze plakaty wystawy z 1987 roku
  27.10 (ŚR) 18:00
  Hege Lønne. Mistrzyni minimalizmu
  Oprowadzanie autorskie Tomasza Fudali
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta