Każdy człowiek jest wrażliwy
Spotkanie z Patrykiem Różyckim i Grupą Performatywną Chłopaki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Słowa to okna (a czasem mury)

W twoich słowach słyszę wyrok,
Czuje się osądzona i odprawiona.
Zanim odejdę, muszę się upewnić,
Czy właśnie to chciałeś mi rzec?
Nim się poderwę do obrony,
Zanim przemówię z bólem lub strachem,
Zanim zbuduję mur ze słów,
Powiedz, czy mnie nie myli słuch?
Słowa to okna, a czasem mury,
Skazują nas, ale też wyzwalają.
Kiedy mówię, kiedy słyszę,
Niech bije ze mnie miłości blask.
Pewne rzeczy koniecznie chcę powiedzieć,
Bo tyle dla mnie znaczą.
Jeśli z moich słów nie wynika, o co mi idzie,
Czy pomożesz mi wyrwać się na wolność?
Jeśli zabrzmiały, jakbym cię chciała poniżyć,
Jeśli poczułeś, że mi na tobie nie zależy,
Spróbuj wsłuchać się w nie głębiej
I dotrzeć do uczuć, które są nam wspólne.

Ruth Bebermeyer 

Być może ten dość radykalny manifest wyrażony słowami „każdy człowiek jest wrażliwy” skrywa w sobie naiwną wiarę w to, że nawet jeśli pojawia się niechciana złość i przemoc, to są one jedynie objawem bezradności, której każde z nas doświadcza. Twórca Porozumienia bez przemocy Marshall B. Rosenberg próbuje pokazać nam współczujące, ciekawskie i zaangażowane spojrzenie na drugą osobę. Wypowiadane słowa czy zdarzenia nie mają już mocy bezpośredniego ranienia nas, ale są nieustannym zaproszeniem do żywej rozmowy, w której zdolne/ni jesteśmy usłyszeć siebie nawzajem. Relacja w tym momencie staje się najważniejszy elementem praktyki bycia w społeczeństwie. 

Zapraszamy na spotkanie z Patrykiem Różyckim pod pracą „Każdy człowiek jest wrażliwy” która tego dnia zawiśnie na placu Małachowskiego. Porozmawiamy krótko o jego praktyce i metodach pracy oraz męskości będącej jednym z tematów prac artysty pokazywanych na wystawie Niepokój przychodzi o zmierzchu.

Następnie spotkamy się z Grupą Performatywne Chłopaki, poruszającą temat czułej męskości. Opowiedzą oni o swoich działaniach, kręgach, spektaklach i wnioskach płynących z pracy z mężczyznami.
Po rozmowie Grupa Performatywna Chłopaki poprowadzi wspólne ćwiczenie performatywne. Ważny jest dla nas wasz komfort, dlatego podkreślamy, że osoby uczestniczące będą mogły w każdej chwili zrezygnować z danego ćwiczenia.

W kolejnej części podejmiemy refleksję (w formie warsztatów: zadawania pytań, rozmowy i współbycia) nad książką bell hooks Gotowi na zmianę.


Patryk Różycki (ur, 1992) – artysta, pisarz, edukator, podkaster, aktywista, kurator festiwalu performance Kick Off Perfo i festiwalu filmów eksperymentalnych BAZA. 

W autobiograficznych opowieściach na obrazach i w podkastach podejmuje wątki męskiej wrażliwości, seksualności, pamięci i pochodzenia. Interesuje go to, co skrywa tabu oraz tropienie niewygodnych tematów. Skupia się głównie na emocjonalności i doświadczeniach konkretnych sytuacji, których był uczestnikiem lub o których fantazjował.

Grupa Performatywna Chłopaki – kolektyw czułych mężczyzn. Od 2019 roku spotykają się w kręgu, w ramach którego pracują nad świadomą relacją ze swoją męskością i z innymi mężczyznami. Dzielą się swoim doświadczeniem, promując ideę czułej męskości i męskich kręgów na zewnątrz. Autorzy spektaklu Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi i podkastu Czuła męskość. Inicjują i prowadzą otwarte kręgi mężczyzn oraz kręgi kobiet, mężczyzn i osób. Prowadzą warsztaty czułej męskości.

czas trwania: 3 godziny
miejsce: plac Małachowskiego
bilety: wstęp wolny


Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania
Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.

Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. adrianne maree brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

 W programie wezmą udział m.in.:

Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in.

kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 16.07 – 16.10.2022
    Niepokój przychodzi o zmierzchu

    Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.11 (ŚR) 17:30
    Spotkanie sieciujące | Networking meeting | MIGRART.WAW.PL
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 29.11 (PT) 18:00
    Puste miejsce po radości
    Oprowadzanie autorskie Małgorzaty Niedzielko
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • Kalendarz adwentowy
    Warsztaty z cyklu Co robi artyst(k)a? dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.11 (SOB) 12:00
    Upcykling — Naczynie z przymiotnikiem
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 30.11 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:30
    Kalendarz adwentowy
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 03.12 (WT) 18:00
    Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji
    spotkanie z Katarzyną Stanny
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)