Karol Tymiński. Rytuał # 9
Centrum w Ruchu

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Karol Tymiński w swojej brutalistycznej praktyce tworzenia ruchu przedstawia performera  nie jako w pełni ukształtowaną jednostkę ludzką, lecz jako fizyczną materię. Zaprzęgnięte do pracy, przekraczające granice ciało jest nieustająco badane, testowane stając się polem do poszukiwań Człowieka poza kulturowo wytworzonymi ramami. W "Rytuale # 9" Tymiński spotyka się z Zachętą. Pozornie solowy taniec jest duetem w którym ciało, doświadczające i doświadczane, nie jest uznana za jedynie to, które jest z kości i krwi.

Karol Tyminski jest choreografem i performerem; rezyduje w Berlinie. Jest współzałożycielem  kolektywu Centrum w Ruchu, absolwentem Warszawskiej Szkoły Baletowej i Performing Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) w Belgii. Tymiński w swoich pracach skupia się na tworzeniu ruchu, który umożliwia penetrację fizyczności performera, jednocześnie sięgając jego emocjonalnej sfery. Ten niemalże rytualny taniec jest aktem poszukiwania doświadczeń, które wymykają się codzienności, kwestionuje kulturowo ukształtowane Ja, jest buntem przeciwko narzuconym schematom. Obecne badania artysty skupiają się wokół inter-materialnej erotyki jako narzędzia redefinicji relacji człowieka do świata "rzeczy".

Prace Tymińskiego są prezentowane w Polsce ja i na wielu międzynarodowych scenach, takich jak American Realness (NYC), Esplenade Theatre (Singapur), Reykjavik Dance Festival, Impuls Tanz (Wiedeń), La Maison de la culture d’Amiens (Francja) czy Sophiensaele (Berlin). Od 2013 jest on wspierany przez Advancing Performing Arts Project (APAP).

Program „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 18.06 – 30.09.2018
    Plac Małachowskiego 3

    Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • zdjęcie, zbiór porcelanowych figurek na półce
    26.04 (PT) 17:00
    Ukryte znaczenia przedmiotów
    Warsztaty dla dorosłych z kolażu przestrzennego z Justyną Smoleń
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Czarno-białe zdjęcie. Dłoń rysująca pipetą na ceramicznej płytce kogucika
    06.05 (PN) 13:00
    Koguciki, lajkoniki i rozety. Łysogórskie kafle w „Złotej Kurce”
    Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
    Marszałkowska 55/73, WarszawaMarszałkowska 55/73, Warszawa