Jak oglądać z dzieckiem wystawy? Garść pomysłów na wspólne widzenie wszystkiego jako sztuki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Spotkanie skierowane jest do rodziców, opiekunów oraz edukatorów, którzy mają odwagę popatrzeć na świat oczyma dzieci. Nie boją się spróbować doświadczyć w ten sposób sztuki współczesnej, a przede wszystkim dążą do rozwijania swoich kompetencji w zakresie twórczego i świadomego rodzicielstwa lub poszukują kolejnych wyzwań zawodowych. W czasie spotkania przyjrzymy się różnym sytuacjom, które mogą zaistnieć w czasie wspólnej wizyty na wystawie. Przeanalizujemy różne metody i narzędzia, które mogą się stać inspiracją do samodzielnego konstruowania sytuacji twórczych aktywizujących całe rodziny czy grupy. Porozmawiamy o twórczości dziecka i prostych sposobach na ich wspomaganie. Postaramy się przenieść nowe metody dydaktyczne na czas spotkania z dziełem sztuki, ale także na zwyczajne bycie w codzienności, które — mamy nadzieję — stanie się ciekawsze i bardziej kreatywne.

prowadzenie: Karolina Vyšata

Karolina Vyšata — historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą — Narodową Galerią Sztuki, Uniwersytetem Dzieci. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej, w latach 2008–2018 związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, gdzie realizowała projekty sztuka24h.edu.pl oraz Otwarta Galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki. Aktualnie prowadzi zajęcia z zakresu animacji kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także realizuje autorski program historii sztuki w Przedszkolu Montessori w Warszawie. Mama Emilii, Mai i Anielki.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 10.03 – 03.06.2018
  Wszystko widzę jako sztukę.
  Wystawa dla dzieci

  Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań — przecież „każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Wszystko widzę jako sztukę
  Jak oglądać z dzieckiem wystawy? Garść pomysłów na wspólne widzenie wszystkiego jako sztuki
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 03.06 (ŚR) 12:00
  Warsztaty rodzinne online
  Bestiariusz Marii Anto
  Online | ZOOMZOOM
 • 04.06 (CZW) 12:00
  Warsztaty rodzinne online
  Abstrakcja geometryczna – gdzie sztuka spotyka się z matematyką
  Online | ZOOMZOOM
 • 05.06 (PT) 12:00
  Warsztaty rodzinne online
  Sztuka społeczna i performance
  Online | ZOOMZOOM
 • 05.06 (PT) 17:00
  W piątek o piątej
  Autorskie oprowadzanie Daniela Kotowskiego po wystawie „Ahmed Cherkaoui w Warszawie”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 09.06 (WT) 12:00
  Wspólnota śmiechu - „Polskie grupy artystyczne w latach 1980 – 2011” cz. 2
  Spotkanie dla dorosłych 60+ z cyklu „Patrzeć/zobaczyć”
  Online | ZOOMZOOM
 • 23.06 (WT) 12:00
  Malarstwo i historia – wykład o twórczości Wilhelma Sasnala
  Spotkanie dla dorosłych 60+ z cyklu „Patrzeć/zobaczyć”
  Online | ZOOMZOOM