Ja też mam swoją siekierę
Wykład

Facebook Miejsca Projektów Zachęty
live stream na Facebook'u MPZ i kanale Youtube Zachęty

07

LIVE STREAM NA FACEBOOKU MPZ

Choć Bartosz Mucha i Jarosław Hulbój od ośmiu lat pracują razem na jednej, a nawet przez ostatnie parę lat na dwóch uczelniach, ich prace spotkały się tylko raz podczas wspólnej wystawy: ćśśś w szczecińskiej Galerii Jedna Druga w 2018 roku. Ustalonym dla tego pokazu punktem styku był stosunek do przedmiotów, którego źródła obaj odnajdują w dzieciństwie: Mucha wytwarza przedmioty nowe, aby ich potencjał użytkowy uwolnić od „fiksacji funkcjonalnej”; Hulbój dekonstruuje już istniejące, aby powoływać sytuacje, w które przedmioty mogłyby same chcieć się zestawić.

Zaplanowany wykład Jarosława Hulbója to kolejna okazja do ustanowienia relacji – stąd jego brzmiący nieco prowokacyjnie tytuł. W wykładzie autor podejmie próbę odniesienia się do wybranych wątków nowego przedsięwzięcia Bartosza Muchy w Miejscu Projektów Zachęty. Artysta pokaże także ważne dla niego samego momenty począwszy od dzieciństwa i genius loci okolic Żywca, gdzie znajdował się jego dom rodzinny, dzięki którym najpierw zajął się sztuką, a potem projektowaniem. Drewno jako wiodący fenomen będzie stale obecne w tej opowieści.

Jarosław Hulbój absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP) (dyplom w dziedzinie rzeźby i rysunku). W praktyce artystycznej zajmuje się głównie relacją obecności w kontekście przestrzeni i granicą między fizycznymi a wyobrażeniowymi możliwościami jej poszerzania. Posługuje się przedmiotami, dźwiękiem, fotografią, wideo i performansem. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w wystawach i projektach zbiorowych w Polsce, Armenii, Słowacji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Estonii, Danii i Stanach Zjednoczonych. Równolegle prowadzi autonomiczną działalność projektową, łącząc w równym stopniu techniki rzemieślnicze i metodologie badawcze współczesnego dizajnu. W działalności kuratorskiej interesuje się głównie badaniem i zestawianiem metodologii stosowanych przez artystów i projektantów. Kurator wielu wystaw: młodych debiutujących artystów w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem (1996–2000); Przestrzeń i jej wymiary w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Poznaniu oraz Polimetrie (wraz z Christianem Tomaszewskim) w Galerii Awangarda we Wrocławiu (1996); Pobyt stały (wraz z Antonem Ciernym) w Tatranská galéria Elektráreň w Popradzie na Słowacji i w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1999); Drzewo w Galerii Miejskiej w Zakopanem, Instytucie Polskim w Budapeszcie w ramach Design Hét Budapest i Łódź Design Festiwal (2012 i 2013); Schronienie w Tatrzańskim Parku Narodowym i w ramach Łódź Design Festival (2014) . Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wzornictwa i w School of Form Warszawie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 04.05 – 20.06.2021
  Bartosz Mucha
  Rożnowskie. Azyl w Tabaszowej

  Bartosz Mucha to projektant działający na pograniczu designu, architektury i sztuk wizualnych; użytkowości i konceptualizmu, znany z egzystencjalnych pytań, poetyckości i żartu czy wyznaczania swoim działaniom rytmu i ram czasowych.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie: widok sali wystawowej. W szklanych gablotach prezentowane są przedmioty codziennego użytku: zabawki, naczynia, sprzęty gospodarstwa domowego.
  26.09 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie tematyczne online
  Rzeczy użyteczne
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 26.09 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-białe zdjęcie: widok wystawy; na ścianie projekcja z rzędami gimnastyczek; ten sam obraz odbija się w szklanej gablocie.
  30.09 (CZW) 18:00
  Zachęta miga! na wystawie „Zimna rewolucja”
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie: na tle jasnobrązowej, ceglanej ściany stoi młoda, uśmiechnięta dziewczyna o długich blond włosach; na szyi ma zawieszony saksofon.
  30.09 (CZW) 18:00
  Mam prawo. Emisja pracy wideo Mai Kowalczyk
  Zachęta na FKBB 2021
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • Zdjęcie: widok wystawy, przygaszone światło, jasnozielona wykładzina; pośrodku stoi kobieta w czarnych rajtuzach, tułów ukryty w ogromnej, czarnej bilardowej kuli z numerem 8; w tle lightbox, na nim rentgen kości kończyny.
  02.10 (SOB) 12:00
  Jackpot: rozmowa z Nadią Markiewicz o pracach i normatywności społecznej
  Zachęta na FKBB 2021
  OnlineOnline
 • Zdjęcie: ciemne wnętrze; podłoga, ściany, oraz elementy instalacji technicznych pomalowane na czarno; na środku mężczyzna ubrany na czarno, w czapce, tyłem do nas, pisze na ścianie, powyżej napis kredą „jestem”.
  02.10 (SOB) 16:00
  Burundyjczyk. Dyskusja na temat tożsamości Głuchego artysty
  Zachęta na FKBB 2021
  OnlineOnline
 • Czarno-białe zdjęcie: wąski, jasny korytarz; na środku postać, nie widać twarzy – głowa odchylona do tyłu, prawa ręka wyciągnięta w górę, lewa w bok – rozmazana; krótki t-shirt odsłania płaski brzuch.
  04.10 (PN) 15:00
  Change Makers/Twórcy zmiany — spotkanie z Kate Marsh
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • Rysunek dwóch postaci opartych o kształt cyfry "jeden" z dorysowanymi uszami, rękami i nogami.
  05.10 (WT) 17:00
  Historyjki o Jedynce — rozmowa z Martą Sierocką-Rogalą
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • Realistyczny czarno-biały rysunek pociągu na torach, precyzyjnie oddający wszystkie szczegóły; tory, trakcja, drzewa w tle.
  09.10 (SOB) 12:30
  Pociągi: warsztaty z cyklu „Co robi artysta?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu w wieku 4–6 lat
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • Realistyczny czarno-biały rysunek pociągu na torach, precyzyjnie oddający wszystkie szczegóły; tory, trakcja, drzewa w tle.
  09.10 (SOB) 15:00
  Pociągi: warsztaty z cyklu „Co robi artysta?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu w wieku 7–12 lat
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie głowy kobiety z krótkimi włosami opartej o podłogę; uśmiecha się.
  09.10 (SOB) 16:00
  Ruchy na zachętę — warsztaty pracy z ciałem dla kobiet
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa