7 czerwca 2021, godz. 18:00
poniedziałek

Ja też mam swoją siekierę
Wykład

Facebook Miejsca Projektów Zachęty
live stream na Facebook'u MPZ i kanale Youtube Zachęty

LIVE STREAM NA FACEBOOKU MPZ

Choć Bartosz Mucha i Jarosław Hulbój od ośmiu lat pracują razem na jednej, a nawet przez ostatnie parę lat na dwóch uczelniach, ich prace spotkały się tylko raz podczas wspólnej wystawy: ćśśś w szczecińskiej Galerii Jedna Druga w 2018 roku. Ustalonym dla tego pokazu punktem styku był stosunek do przedmiotów, którego źródła obaj odnajdują w dzieciństwie: Mucha wytwarza przedmioty nowe, aby ich potencjał użytkowy uwolnić od „fiksacji funkcjonalnej”; Hulbój dekonstruuje już istniejące, aby powoływać sytuacje, w które przedmioty mogłyby same chcieć się zestawić.

Zaplanowany wykład Jarosława Hulbója to kolejna okazja do ustanowienia relacji – stąd jego brzmiący nieco prowokacyjnie tytuł. W wykładzie autor podejmie próbę odniesienia się do wybranych wątków nowego przedsięwzięcia Bartosza Muchy w Miejscu Projektów Zachęty. Artysta pokaże także ważne dla niego samego momenty począwszy od dzieciństwa i genius loci okolic Żywca, gdzie znajdował się jego dom rodzinny, dzięki którym najpierw zajął się sztuką, a potem projektowaniem. Drewno jako wiodący fenomen będzie stale obecne w tej opowieści.

Jarosław Hulbój absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP) (dyplom w dziedzinie rzeźby i rysunku). W praktyce artystycznej zajmuje się głównie relacją obecności w kontekście przestrzeni i granicą między fizycznymi a wyobrażeniowymi możliwościami jej poszerzania. Posługuje się przedmiotami, dźwiękiem, fotografią, wideo i performansem. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w wystawach i projektach zbiorowych w Polsce, Armenii, Słowacji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Estonii, Danii i Stanach Zjednoczonych. Równolegle prowadzi autonomiczną działalność projektową, łącząc w równym stopniu techniki rzemieślnicze i metodologie badawcze współczesnego dizajnu. W działalności kuratorskiej interesuje się głównie badaniem i zestawianiem metodologii stosowanych przez artystów i projektantów. Kurator wielu wystaw: młodych debiutujących artystów w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem (1996–2000); Przestrzeń i jej wymiary w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Poznaniu oraz Polimetrie (wraz z Christianem Tomaszewskim) w Galerii Awangarda we Wrocławiu (1996); Pobyt stały (wraz z Antonem Ciernym) w Tatranská galéria Elektráreň w Popradzie na Słowacji i w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1999); Drzewo w Galerii Miejskiej w Zakopanem, Instytucie Polskim w Budapeszcie w ramach Design Hét Budapest i Łódź Design Festiwal (2012 i 2013); Schronienie w Tatrzańskim Parku Narodowym i w ramach Łódź Design Festival (2014) . Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wzornictwa i w School of Form Warszawie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 04.05 – 20.06.2021
  Bartosz Mucha
  Rożnowskie. Azyl w Tabaszowej

  Bartosz Mucha to projektant działający na pograniczu designu, architektury i sztuk wizualnych; użytkowości i konceptualizmu, znany z egzystencjalnych pytań, poetyckości i żartu czy wyznaczania swoim działaniom rytmu i ram czasowych.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta