Instrukcja obsługi wystawy. Warsztaty dla dorosłych na wystawie Gordona Parksa

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy, zbiórka w holu głównym

czas trwania: 2 godziny
prowadzenie: Sara Herczyńska
zapisy: poprzez formularz poniżej

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Gordon Parks był amerykańskim fotografem, który swoimi zdjęciami próbował zmieniać rzeczywistość. W poruszający sposób pokazywał dramatyczny obraz Ameryki swoich czasów — rasizm, biedę, wykluczenie. Potrafił też jednak tworzyć zwycięskie portrety osób walczących o emancypację, takich jak Malcolm X, Muhammad Ali czy przywódcy Czarnych Panter. Na wystawie w Zachęcie stykamy się z tymi dwoma biegunami jego twórczości, ale również poznajemy jej zupełnie inny aspekt, czyli beztroskie, bezkontekstowe zdjęcia mody i celebrytów. W jaki sposób wchodzić w kontakt z tak różnorodną twórczością? Czy fotografię reportażową ogląda się tak samo jak artystyczną? Na warsztatach spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, korzystając m.in. z klasycznej już teorii fotografii Rolanda Barthes’a, ale przede wszystkim skupimy się na własnych odczuciach i skojarzeniach. 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 21.05.2017
  Gordon Parks: Aparat to moja broń

  Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie: kobieta w krótkich włosach, w czarnej koszuli stoi w ciemnym pomieszczeniu. Z sufitu zwisają karpy drzew z korzeniami. Twarz kobiety jest ledwo widoczna zza korzeni
  07.03 (ND) 11:00
  Rhizopolis
  Film
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • czarno-biała grafika, z lewej stronie duży, czarny ptak, na tle schematycznie przedstawionego pejzażu
  07.03 (ND) 16:00
  Wiosenne ptaki
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie fragmentu ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". U góry dziura w ścianie w kształcie tułowia z nogami. Na podłodze fragmenty tynku i gipsu. Po drugiej stronie dziury fragment klatki schodowej.
  07.03 (ND) 16:00
  Dziura, czyli coś z niczego
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM