Indywidualności polskiej rzeźby
Wykład online Barbary Dąbrowskiej z cyklu „Patrzeć/zobaczyć. Spotkanie dla dorosłych 60+”
Online | ZOOM
obowiązują zapisy
Wykład przez program Zoom, zapisane osoby otrzymają link do połączenia
czas trwania zajęć: ok. 60 min
zapisy: przez formularz zgłoszeniowy
informacja: informacja@zacheta.art.pl
W czasie spotkania przyjrzymy się artystom, których osobowość i styl pracy wywarły wpływ na całe pokolenia rzeźbiarzy i rzeźbiarek. Przypomnimy Antoniego Kenara i dziedzictwo jego zakopiańskiej szkoły, działania Pracowni Brył i Płaszczyzn prowadzonej w warszawskiej ASP przez Oskara Hansena i Jerzego Jarnuszkiewicza. Porozmawiamy również o powstałych w latach 60. plenerach w Elblągu, Osiekach i Puławach i artystach z nimi związanych: Gerardzie Kwiatkowskim, Marianie Boguszu, Jerzym Fedorowiczu, Jerzym Ludwińskim. Przybliżymy działalność Pracowni Rzeźby, prowadzonej przez Grzegorza Kowalskiego w warszawskiej ASP. Zastanowimy się, które z tych wydarzeń i instytucji wywarły trwały wpływ na kształtowanie się postaw artystycznych we współczesnej rzeźbie polskiej.
Barbara Dąbrowska — historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji Zachęty. Od 2008 roku, po przejściu na emeryturę, prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej dla seniorek i seniorów.
-
01.02 – 25.04.2021Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta