Hydrofonie
Koncert Alicji Czyczel

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny

Koncert w otoczeniu donic z roślinnością wodną i plenerowej wystawy grupy projektowej CENTRALA będzie czerpał z różnych nagrań terenowych, poetyckich tekstów i improwizacji głosowej wykonywanej na żywo przez artystkę Alicję Czyczel. Koncert będzie miał wytchnieniowy i nawadniający charakter. Zapraszamy publiczność do położenia się na leżakach oraz kocykach i zanurzenia się w poszerzony pejzaż dźwiękowy Warszawy o zachodzie słońca.


Alicja Czyczel to choreografka, edukatorka, performerka, facylitatorka grupowych procesów twórczych. Koncentruje się na budowaniu wspólnoty poprzez kolektywną troskę oraz na tworzeniu bezpieczniejszych przestrzeni do doświadczania przyjemności i wiedzy płynącej z ciała. Tworzy choreografie sceniczne, realizuje działania site-specific i  interdyscyplinarne projekty artystyczno-badawcze, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, organizuje spacery dźwiękowe. Współtwórczyni ogólnopolskiej inicjatywy Przestrzeń Wspólna. Członkini warszawskiej Queerowej Akademii Ruchu. Od 2018 współpracuje z działem edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej eseistyczne i poetyckie teksty ukazały się w „Dialogu”, „Glissando", „Playground”. Jej prace i działania były pokazywane m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, w Aomori Contemporary Art Center w Japonii, na Gwangju Biennale w Korei, w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, parku Moczydło w Warszawie, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, mokradłach Zakola Wawerskiego oraz Łąkach Golędzinowskich nad Wisłą. W 2022 nagrała album Toń składający się z nagrań terenowych i śpiewu zestrojonego z rzeką Liwiec (stypendium Grażyny Kulczyk). Na trzynastą edycję gdańskiego festiwalu Narracje przygotowała instalację dźwiękową Nasiąkać światem (2023) nad stawem dolnym parku Oruńskiego. W swoich projektach artystyczno-edukacyjnych oraz podczas spacerów dźwiękowych czerpie z głębokiego słuchania i rozwija sposoby na budowanie relacji z otaczającą nas przyrodą poprzez różne formy bliskości, współbycia i uważności.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 08.06 – 29.09.2024
    Łzy szczęścia

    Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 23.02 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.02 (CZW) 18:00
    Wspólna przestrzeń a dwa światy. O zawodzie służącej i realiach jej pracy w Polsce międzywojennej
    Spotkanie z Moniką Piotrowską-Marchewą z udziałem autora wystawy Szymona Zakrzewskiego
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 28.02 (PT) 18:00
    Luty is for Lynch
    Projekcja filmu „Miasteczko Twin Peaks”
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 01.03 (SOB) 13:00
    Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią?
    Otwarte warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 04.03 (WT) 18:30
    Repeat after Me II
    spotkanie promocyjne katalogu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta