Hydrobotanika i architektura

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

prowadzenie: Elżbieta Melon i Joanna Bogdanowicz (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego) oraz grupa CENTRALA

 

W latach 60. popularne betonowe donice na kwiaty projektowano prawdopodobnie również na roślinność wodną, o czym świadczy zdjęcie publikowane w książce Witolda Szolgini Estetyka miasta z 1981 roku. W związku z wystawą Amplifikacja natury, prezentowaną na Biennale Architektury w Wenecji, grupa CENTRALA postanowiła przeprowadzić eksperyment i spróbować stworzyć małe oczko wodne w jednej z donic, które można jeszcze spotkać na ulicach Warszawy. W donicy ustawionej przed Zachętą Elżbieta Melon z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego posadziła rośliny wodne: grążel żółty (Nuphar lutea), grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata), strzałkę wodną (Sagittaria sagittifolia) oraz rzęsę drobną (Lemna minor).

Zapraszamy na spotkanie o roślinności wodnej i jej obecności w architekturze, o hydrobiologii łączącej Warszawę z realizacjami Miesa van der Rohe i Sir Josepha Paxtona. Spotkanie poprowadzą wspólnie z grupą CENTRALA Elżbieta Melon i Joanna Bogdanowicz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiedzą o wybranych gatunkach roślin wodnych, również tych tropikalnych (lotos, pistia) i zaprezentują projekty architektoniczne z ich wykorzystaniem. Nie zabraknie też informacji o tym, jakiego typu rośliny można posadzić w przydomowym oczku wodnym.

Elżbieta Melon – pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jako kurator roślin wodnych i bagiennych oraz roślin użytkowych, a wśród nich leczniczych i przyprawowych.

Joanna Bogdanowicz – pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jako kurator kolekcji roślin tropikalnych.

Grupa CENTRALA tworzy projekty architektoniczne, artystyczne i badawcze w oparciu o rekonstrukcję śmiałych idei z XX wieku. Wiele inicjatyw CENTRALI to udane próby wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Akcje i publikacje CENTRALI służą pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmacniają wizerunek Warszawy jako miasta anegdoty i eksperymentu. Dzięki współpracy z instytucjami kultury oraz zaangażowaniu w działania edukacyjne ich inicjatywy wpływają na to, jak miasto jest rozumiane i używane oraz w jakim kierunku podążają decyzje dotyczące jego przekształceń. CENTRALA otrzymała nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach, m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie koncepcyjnym Ctrl+Space na projekt rewitalizacji Warszawianki. Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis są współtwórcami wystawy Amplifikacja natury prezentowanej na tegorocznej 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 26.05 – 25.11.2018
  16 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia
  Amplifikacja natury

  Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. Według twórców wystawy — kuratorki Anny Ptak i architektów Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA —nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.

  Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 01.04 (SOB) 18:00
  Finisaż wystawy
  Monika Chlebek. Close up
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 02.04 (ND) 12:15
  Drugiej wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku
  Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 02.04 (ND) 13:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 13:15 i 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Kadr z animacji, postaci ludzkie przypominające kukiełki trzymają nad głowami daszki domków.
  06.04 (CZW) 18:30
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Spotkanie z artystą i projekcja animacji Dobranocka w reżyserii Daniela Szczechury
  Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej