Hydrobotanika i architektura

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

prowadzenie: Elżbieta Melon i Joanna Bogdanowicz (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego) oraz grupa CENTRALA

 

W latach 60. popularne betonowe donice na kwiaty projektowano prawdopodobnie również na roślinność wodną, o czym świadczy zdjęcie publikowane w książce Witolda Szolgini Estetyka miasta z 1981 roku. W związku z wystawą Amplifikacja natury, prezentowaną na Biennale Architektury w Wenecji, grupa CENTRALA postanowiła przeprowadzić eksperyment i spróbować stworzyć małe oczko wodne w jednej z donic, które można jeszcze spotkać na ulicach Warszawy. W donicy ustawionej przed Zachętą Elżbieta Melon z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego posadziła rośliny wodne: grążel żółty (Nuphar lutea), grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata), strzałkę wodną (Sagittaria sagittifolia) oraz rzęsę drobną (Lemna minor).

Zapraszamy na spotkanie o roślinności wodnej i jej obecności w architekturze, o hydrobiologii łączącej Warszawę z realizacjami Miesa van der Rohe i Sir Josepha Paxtona. Spotkanie poprowadzą wspólnie z grupą CENTRALA Elżbieta Melon i Joanna Bogdanowicz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiedzą o wybranych gatunkach roślin wodnych, również tych tropikalnych (lotos, pistia) i zaprezentują projekty architektoniczne z ich wykorzystaniem. Nie zabraknie też informacji o tym, jakiego typu rośliny można posadzić w przydomowym oczku wodnym.

Elżbieta Melon – pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jako kurator roślin wodnych i bagiennych oraz roślin użytkowych, a wśród nich leczniczych i przyprawowych.

Joanna Bogdanowicz – pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jako kurator kolekcji roślin tropikalnych.

Grupa CENTRALA tworzy projekty architektoniczne, artystyczne i badawcze w oparciu o rekonstrukcję śmiałych idei z XX wieku. Wiele inicjatyw CENTRALI to udane próby wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Akcje i publikacje CENTRALI służą pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmacniają wizerunek Warszawy jako miasta anegdoty i eksperymentu. Dzięki współpracy z instytucjami kultury oraz zaangażowaniu w działania edukacyjne ich inicjatywy wpływają na to, jak miasto jest rozumiane i używane oraz w jakim kierunku podążają decyzje dotyczące jego przekształceń. CENTRALA otrzymała nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach, m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie koncepcyjnym Ctrl+Space na projekt rewitalizacji Warszawianki. Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis są współtwórcami wystawy Amplifikacja natury prezentowanej na tegorocznej 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 26.05 – 25.11.2018
  16 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia
  Amplifikacja natury

  Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. Według twórców wystawy — kuratorki Anny Ptak i architektów Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA —nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.

  Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 06.12 (WT) 18:00
  Oprowadzanie Tomasza Fudali po wystawie Marioli Przyjemskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Artysta pochylający się nad pracami leżącymi na białym stole.
  07.12 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Maciejem Dąbskim
  Odwzorowania kartograficzne — co to i po co?
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta