Halka/Haiti 18°48'05"N 72°23'01"W C.T. Jasper i Joanna Malinowska
Premiera polskiej wersji językowej książki

Zachęta / Księgarnia Artystyczna
wstęp wolny

uczestnicy spotkania: dr Katarzyna Czeczot, prof. Józef Kwaterko, dr Magdalena Moskalewicz, dr Kacper Pobłocki, Tomasz Załuski
książka pod redakcją Magdaleny Moskalewicz
projekt graficzny: Project Projects
wydawca: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2016


W spotkaniu promocyjnym wezmą udział: Magdalena Moskalewicz (kuratorka wystawy, redaktorka książki), Katarzyna Czeczot (Instytut Badań Literackich PAN), Kacper Pobłocki (antropolog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza / Uniwersytet Warszawski), prof. Józef Kwaterko (Wydział Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego). 
Rozmowę poprowadzi Tomasz Załuski (Instytut Kultury Współczesnej UŁ, ASP w Łodzi)

Książka stanowi intelektualną oprawę projektu wystawienia opery Stanisława Moniuszki Halka w haitańskiej wiosce Cazale. Dostarcza informacji o wspólnej polsko-haitańskiej przeszłości, proponuje interpretacje historii i kultury obu krajów oraz stawia pytania o możliwość i charakter reprezentacji narodowej tożsamości w kontekście postkolonialnym — leżące u podstaw całego projektu weneckiego. Specjalnie zamówione w tym celu eseje dają wgląd w historyczne i społeczno-kulturowe konteksty projektu, a materiał wizualny zawarty w książce ukazuje zarówno spektakl operowy, jak i haitańską wyprawę artystów i towarzyszącego im zespołu.

Katarzyna Czeczot z Instytutu Badań Literackich PAN analizuje rewolucyjny potencjał Halki w świetle pierwowzorów libretta Włodzimierza Wolskiego oraz kolejnych scenicznych interpretacji opery w PRL-u. Géri Benoît, pochodząca z Cazale, była pierwsza dama Haiti i ambasadorowa kraju we Włoszech, pisze o polskiej historii Cazale, minionych zmaganiach lokalnej społeczności z powojenną dyktaturą Duvalierów oraz rodzących się perspektywach na przyszłość. Kacper Pobłocki, antropolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, stawia kontrowersyjną tezę, że Polacy też byli w przeszłości „czarni”, porównując niewolnictwo z systemem feudalnym i ich wpływ na stosunek polskiego społeczeństwa do kwestii rasy. Publikacja zawiera również przedruk eseju wpływowego haitańskiego historyka Michela-Rolpha Trouillota wskazującego na źródła wyparcia rewolucji haitańskiej z międzynarodowej świadomości oraz przybliżającego jej historię i problematykę, wywiad z C.T. Jasperem i Joanną Malinowską oraz wypowiedzi uczestników projektu — tak ze strony polskiej, jak i haitańskiej — starających się odpowiedzieć na pytanie o współczesny sens wysyłania opery za Atlantyk. Publikację otwiera esej z wprowadzeniem w problematykę autorstwa redaktorki katalogu Magdaleny Moskalewicz.

Książka wydana pierwotnie tylko w angielskiej wersji językowej towarzyszyła wystawie w Pawilonie Polskim na 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji.
 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Halka/Haiti
  mediateka / książki
  Halka/Haiti
  18°48'05"N 72°23'01"W C.T. Jasper & Joanna Malinowska
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Osoba w czerni stojąca na tle białej sali wystawowej. Na ścianie plakaty.
  13.08 (SOB) 14:00
  Екскурсія виставкою «С’юзан Могул. Чи так створюється легенда?» українською мовою
  (oprowadzanie w języku ukraińskim)
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • osoba w czerni stojąca na tle białej sali wystawowej. Na ścianie plakaty.
  13.08 (SOB) 16:00
  Экскурсия по выставке «Сьюзан Могул. Так ли создаётся легенда?» на русском языке
  (oprowadzanie w języku rosyjskim)
  Захента — Национальная галерея искусствЗахента — Национальная галерея искусств
 • Dziewczyna dotykająca tortu w kolorach polskiej flagi.
  14.08 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  12:15 i 14:15
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Rzeźba. Model Zachęty pokryty strzechą - karmnik dla ptaków.
  14.08 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.