Głusi w okresie międzywojennym. Wykład Tomasza Adama Świderskiego

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Wydarzenie w polskim języku migowym, tłumaczone na język polski (Kamil Noworyta)

Wykład dotyczyć będzie życia środowiska Głuchych od dnia odzyskania niepodległości aż do wybuchu II wojny światowej. W tym okresie zaszło dużo zmian w społeczności Głuchych. Czy wszystkie były dobre? Czy udało się spełnić marzenia niesłyszących? O tym uczestnik dowie się podczas prelekcji.

Tomasz Adam Świderski — Głuchy historyk, prezes Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus”. Autor wielu publikacji z zakresu historii Głuchych, m.in. Przewodnik po Głuchej Warszawie, Maria z Łopieńskich Rogowska 1873–1957. Jej życie i oddanie środowisku niesłyszących, komiksów: Igor i wehikuł czasu, Igor i wehikuł czasu. Holokaust. Prelegent na wielu konferencjach.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 24.02 – 27.05.2018
    Przyszłość będzie inna
    Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

    Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny