13 października 2018, godz. 17:00
sobota

Fragments of a Future
Dyskusja na zakończenie wystawy „Tango na 16 metrach kwadratowych” (w jęz. angielskim)

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny

Uczestnicy: studio OMMX, Studio Makkink & Bey, Alessandra Covini & Francesco Apostoli, Hugo Corbett oraz Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr, Xander van Dijk — kuratorzy wystawy. Moderatorka: Aleksandra Kędziorek.

Dyskusja w języku angielskim.

Poświęcona współczesności część wystawy, będąca dopełnieniem badań nad systemem mieszkaniowym PRL-u, prezentuje koncepcje wyrastające z całkiem innych konstruktów ideowych. Dzisiaj ludzie czują się rozdarci pomiędzy chęcią posiadania własnego domu, galopującymi cenami mieszkań na wolnym rynku i rosnącą koniecznością bycia mobilnym> Stoją w obliczu kryzysu ekonomicznego i muszą mierzyć się z coraz powszechniejszym migracyjnym stylem życia, a polskie miasta borykają się dziś z takimi samymi problemami jak inne ośrodki miejskie na całym świecie.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy cztery pracownie architektoniczne i projektowe spoza Polski, których zadaniem było ukazanie współczesnych metod intensyfikacji przestrzeni mieszkalnej w najbardziej newralgicznych obszarach miasta oraz zaproponowanie nowych rozwiązań. Uczestnicy zostali poproszeni nie tylko o opracowanie projektów, ale również o precyzyjne zdefiniowanie ewentualnych trudności i ograniczeń. W efekcie otrzymaliśmy szerokie spektrum pomysłów: od mobilnych urządzeń mieszkalnych po typologiczne projekty nowych form osiedli podmiejskich; od składanych domów po alternatywne narracje obejmujące cały przebieg ludzkiego życia.

W tych różnorodnych propozycjach dostrzec można fragmenty przyszłości, która — choć wydawać się może zbyt skromna i zredukowana — będzie otwarta na zmiany i nieoczywiste rozwiązania. Autorzy nie zachęcają nas do posiadania, lecz wskazują nowe sposoby użytkowania. Ich projekty mówią o świecie kruchym i niestabilnym, podkreślają jednak rolę świadomych, gotowych do działania jednostek, które nauczyły się postrzegać zmianę jako szansę na to, by żyć intensywniej i doświadczać nowych form funkcjonowania we wspólnocie.

Po prezentacji projektów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w dyskusji.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.07 – 14.10.2018
  Tango na 16 metrach kwadratowych

  Tango na 16 metrach kwadratowych to wystawa o swego rodzaju mieszkaniowej gimnastyce —błyskotliwej i dobrze zaplanowanej choreografii, a jednocześnie prawdziwie akrobatycznym wyczynie. Dokumentuje pomysłowość, jaką trzeba się wykazać w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań w warunkach mieszkaniowego, metrażowego i materialnego deficytu.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta