Dzień otwarty w Zachęcie

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

W grudniu obchodzimy pierwsze urodziny Otwartej Zachęty! Projekt rozpoczęliśmy rok temu, a jego inauguracja miała miejsce podczas premierowego Dnia Otwartego. Przez cały rok 2012 prowadziliśmy działania służące naszej dostępności oraz sprzyjające oczekiwaniom publiczności. Efektem są zmiany w budynku Zachęty, m.in. dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także polityka otwartości, w tym udostępnianie zasobów galerii na licencjach Creative Commons na portalu OtwartaZacheta.pl.

3 grudnia 2012 (poniedziałek)
Galeria będzie czynna dla zwiedzających, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

godz. 10–14
warsztaty dla dzieci na wystawie „Anna Molska. Szósty kontynent”
[obowiązują zapisy, ]

godz. 12.30
oprowadzanie kuratorskie Joanny Kordjak-Piotrowskiej po wystawie „Anna Molska. Szósty kontynent”
[tłumaczenie migowe]

Najnowszy projekt Anny Molskiej to podróż na południowy kraniec świata – zagadkowy i wciąż niezbadany „szósty kontynent”. Punktem wyjścia stała się dla artystki historia wczesnych ekspedycji polskich naukowców na Antarktydę organizowanych w latach 50. XX wieku. W jednej z nich brał udział jej dziadek, profesor fizyki Janusz Molski.

godz. 13.30
dyskusja „Bąble zmian” – jak otwierają się instytucje kultury
projekty zaprezentują: Karolina Vyšata (Bunkier Sztuki), Jacek Plewicki (Muzykoteka Szkolna), Lech Dulian (Małopolski Instytut Kultury), Monika Różalska (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej), Zofia Dubowska-Grynberg (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki)
prowadzenie: Kamil Śliwowski (Creative Commons Polska)
[sala warsztatowa]

Misja instytucji kultury pozostaje niezmienna, ale zmienia się otoczenie kultury, zwłaszcza technologiczne i społeczne. Rosną wymagania odbiorców,lecz dzięki edukacji kulturalnej i informacji łatwiej do tych odbiorców dotrzeć i podzielić się zasobami (przynajmniej wirtualnie). Jak w nowej rzeczywistości cyfrowej radzą sobie polskie instytucje GLAM (ang. GLAM – Galleries, Libraries, Archives, Museums)? W jakim miejscu na drodze do otwartości się znajdują?
W czasie spotkania zaprezentujemy kilka najważniejszych „bąbli zmian”, czyli projektów „wychodzących” do użytkowników i  instytucje, które robią dużo więcej niż wymagane minimum, takie jak Bunkier Sztuki (portal Sztuka 24h), Narodowy Instytut Audiowizualny (portal Muzykoteka), Małopolski Instytut Kultury (digitalizacja 3D), Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (projekt Noc w Galerii), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (portal Otwarta Zachęta).

godz. 14
warsztaty dla młodzieży Opowieść kolekcji
prowadzenie: Magda Staroszczyk (Klancyk)
[obowiązują zapisy, ]

Czy kolekcja Zachęty może stanowić narrację? Jakie opowieści można w niej zobaczyć? Zbadamy to za pomocą niewidzialnych przedmiotów z niewidzialnych worków, gry w berka, wspólnego śnienia i wielu innych dziwnych narzędzi. Warsztat ma charakter opowiadania i wykorzystuje techniki teatru improwizowanego i storytellingu.
Inspirowany grą zatytułowaną Graj w kolekcję! dostępną na www.otwartazacheta.pl.

godz. 14
oprowadzanie dla osób z dysfunkcją wzroku po wystawie „Anna Molska. Szósty kontynent”
prowadzenie: Katarzyna Kucharska-Hornung

godz. 15
spotkanie z artystką na wystawie „Anna Molska. Szósty kontynent”
[tłumaczenie migowe]

godz. 16
wykład Oswajanie pałacu. Jak zmieniał się gmach Zachęty?
Julia Koszewska (Dział Dokumentacji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki)
[nowa szatnia; tłumaczenie migowe]

Od założenia stowarzyszenia, przez działalność wystawienniczą w tymczasowych siedzibach, aż po konkursy na własny budynek. Wykład nie będzie dotyczył  nowej instytucji, ale historii Zachęty, czyli związków architektury z wypełnianiem misji: od XIX-wiecznego „pałacu sztuki” po Otwartą Zachętę XXI wieku.

godz. 18
promocja książki Gabrieli Świtek Aporie architektury
goście: dr Gabriela Świtek, Paweł M. Krzaczkowski
prowadzenie: Grzegorz Piątek
o serii Archiwum Zachęty opowie Karolina Zychowicz
[nowa księgarnia]

Książką Aporie architektury Zachęta Narodowa Galeria Sztuki rozpoczyna serię wydawniczą Archiwum Zachęty pod redakcją naukową dr Gabrieli Świtek. W ramach serii publikowane będą opracowania naukowe archiwaliów poświęconych historii i działalności wystawienniczej galerii oraz książki o współczesnych sztukach wizualnych.
Aporie architektury to zbiór dziesięciu esejów poświęconych filozofii architektury. Rozległość czasowego horyzontu – od labiryntu Dedala do współczesnej wspinaczki po budynkach – wynika z różnorodnych praktyk architektonicznych, które czerpiąc z tradycji, otwierają się na współczesne interpretacje. Motywem przewodnim książki jest myślenie o architekturze – nie w kategoriach inżynierii, lecz w ramach dyscyplin badających meandry kultury.

Aporie architektury można sprowadzić do rozważań o roli architekta i architektury. Architekt raz jest demiurgiem, a raz sługą. W trakcie rozmowy skupimy się także na opresyjnych aspektach architektury, takich jak Dedal budujący labirynt, usiłowania wtłoczenia ludzkiego ciała w geometryczne schematy, Wittgenstein jako architekt ogarnięty obsesją kontroli i ideału, unieszczęśliwiający siebie i inwestora, panoptykony i blokowiska.

godz. 19
Nie obraź się obrazie, czyli Klancyk w Zachęcie
[sala warsztatowa]

Pierwsze urodziny muszą być wyjątkowe! Dlatego z tej okazji Klancyk zrobi coś, czego jeszcze nie było i czego już nie będzie: zaimprowizuje na temat kolekcji Zachęty. Ze zbioru kart z reprodukcjami obrazów, fotografii, prac przestrzennych, publiczność wylosuje wybrane dzieła (co odważniejsi mogą nawet podjąć się ich interpretacji), na podstawie których powstanie niepowtarzalny spektakl. Prace z kolekcji staną się impulsem do odegrania serii improwizowanych scen, których treści nikt nie jest w stanie przewidzieć. Prawdopodobnie te abstrakcyjne i te mniej abstrakcyjne dzieła sztuki, w połączeniu ze specyficznym humorem Teatru Klancyk, stworzą mieszankę wybuchową, z której mogą powstać całkiem niezłe urodzinowe fajerwerki.

godz. 20
Creative Party
live act: Michał Wolski (Minicromusic Rec.)
wizualizacje z wykorzystaniem materiałów Zachęty:  VJ EMIKO
[sala multimedialna]

Michał Wolski – muzyk, DJ, dziennikarz radiowy i prasowy. Założyciel i menedżer Minicromusic Rec., wydawnictwa skupiającego się  na takich odmianach muzyki elektronicznej jak techno, tech house, deep techno, dub techno itp. (minicromusic.com). Od 2008 roku ściśle związany ze społecznością Warsaw Electronic Festival oraz Fundacją Sztuka i Technologia. Współzałożyciel projektu Fűnfte Strasse obejmującego serię wydarzeń kulturalnych oraz audycji radiowych na falach Radia Kampus.
soundcloud.com/michalwolski

VJ EMIKO / Emilia Gumańska – wrocławska producentka wideo, vj, fotograf. Podczas 10. edycji Live Performance Meeting 2011 zajęła 1. miejsce w międzynarodowym konkursie vj'skim VJ Torna Championship.
Przez półtora roku współpracowała z Polskim Radiem, tworząc oprawę wizualną w ramach audycji muzycznych w telewizyjnym projekcie Polskiego Radia Czwórka na Wizji. Wizualne hipnozy EMIKO można oglądać zarówno w przestrzeniach klubowych, festiwalowych, galeriach sztuki, w formie rozbudowanych projektów audiowizualnych, vj'setów oraz klipów.
vimeo.com/vjemiko

Przez cały dzień można negocjować ceny wydawnictw Zachęty w Księgarni Artystycznej!

Zwiedzanie zakamarków Zachęty o godz. 13 (dla niesłyszących), 14, 16, 18, 19
zbiórka przy kasie, zapisy: , liczba miejsc ograniczona


Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
galeria czynna 12–20

„Izabella Jagiełło. Bestia”
Najnowsze projekty Izabelli Jagiełło zainspirowały między innymi wydarzenia w ogarniętym kryzysem ekonomicznym Madrycie – uważnie obserwowane przez nią protesty mieszkańców, które stały się przykładem do naśladowania przez innych rozczarowanych polityczno-ekonomicznym systemem obywateli współczesnego świata.

godz. 12 i 14
warsztaty dla młodzieży Miejskie bestie – obecność zwierząt w przestrzeni miasta
prowadzenie: Karolina Iwańczyk
[obowiązują zapisy, ]

Izabella Jagiełło to polska artystka, która na stałe mieszka i pracuje w Hiszpanii. Jedną z części jej wystawy Bestia jest instalacja Kontakt z naturą – zbiór zdjęć i rysunków opowiadających różne historie, które przytrafiły się madryckim zwierzętom i ludziom. W trakcie warsztatów, poruszając się zgodnie ze wskazówkami artystki po rysunkowej mapie Madrytu, zastanowimy się nad obecnością zwierząt w przestrzeni miejskiej.

godz. 12.30, 14.30 i 16.30
pokaz filmu Zeitgeist: Addendum
reż. Peter Joseph
USA, 2008

Film dokumentalny będący próbą wskazania źródła społecznej korupcji, a co za tym idzie – trwającego kryzysu. Jest to druga z trzech części serii Zeitgeist skupiająca się na mechanizmach funkcjonowania systemu monetarnego, w uproszczony i zrozumiały sposób przedstawiając zjawiska takie jak kreacja pieniądza, inflacja czy dług publiczny. Jednocześnie autor prezentuje alternatywę dla tego systemu rozwijaną przez amerykańskiego futurologa i wizjonera Jacque'a Fresco, którą jest Projekt Venus, czyli gospodarka oparta na zasobach.


autor: Fundacja 8 Życzeń, Agnieszka Koperniak, Magda Bravo

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 29.04 (WT) 17:00
    Jak poruszyć obraz?
    Warsztaty z animacji poklatkowej
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 01.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 03.05 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 04.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 06.05 (WT) 18:00
    Pokaz filmu „Wolność jest darem Boga” i spotkanie z Cezarym Ciszewskim
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 07.05 (ŚR) 18:00
    Projekcja filmu „After Work”
    Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 08.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.05 (CZW) 18:00
    Przetrwać spalenie
    Oprowadzanie i spotkanie z Martą Szulc
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 09.05 (PT) 18:00
    To Enter a Museum, No Exam Is Necessary
    Open lecture by Clémentine Deliss in English
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 10.05 (SOB) 13:00
    Sztuka dostępna
    Oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo na wystawie „Poza scenariuszem. Warsztat formy filmowej”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 16:00
    екскурсія українською мовою 
    Недільна екскурсія українською мовою
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.