Drzewa wokół placu Małachowskiego
Historyczno-botaniczny spacer szlakiem drzew

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny

Podczas spaceru śladami drzew wokół placu Małachowskiego z architektami krajobrazu i historyczką sztuki będziemy mogli zobaczyć je z różnych perspektyw. Porozmawiamy również o kulturowym i botanicznym znaczeniu zieleni w mieście. W czasie przechadzki wzdłuż Osi Saskiej odbędziemy ćwiczenia z uważności — przyjrzymy się i wsłuchamy w najskrytsze tajemnice dębów, buków i kasztanowców. Niecodzienne połączenie wiedzy historycznej i dendrologicznej pozwoli nam spojrzeć na nowo na otaczającą nas rzeczywistość miejskiej zieleni.

prowadzenie: Mateusz Korbik, Marek Piwowarski i Ewa Kalnoj-Ziajkowska

Mateusz Korbik — architekt krajobrazu, dendrolog i arborysta, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, członek zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Współautor książki Drzewa Warszawy oraz autor artykułów o szeroko pojętej tematyce drzew, w tym m.in. Przeglądu systematyki rodzaju Populus L. Specjalizuje się w rodzaju topola oraz w pielęgnacji i utrzymaniu drzew miejskich.

Marek Piwowarski — obronił doktorat z przyrodniczych podstaw projektowania w architekturze krajobrazu. W latach 2004–2016 adiunkt w Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i wykładowca na kierunkach architektura krajobrazu oraz gospodarka przestrzenna. W latach 2006–2019 pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły odpowiedzialny za stworzenie i wdrożenie programu rewitalizacji Wisły w Warszawie. W latach 2016–2019 dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Inicjator wielu programów społecznych dotyczących zieleni i wód, m.in. Warszawskiej Polityki Ochrony Drzew. W ostatnich latach marynarz organizujący rejsy po Wiśle statkiem Panama i praktykujący architekt krajobrazu. Od roku 2021 prezes Fundacji Krajobrazowej. Współautor książki Drzewa Warszawy.

Ewa Kalnoj-Ziajkowska — historyczka sztuki, autorka wytycznych urbanistyczno-konserwatorskich do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, od lat zawodowo związana ze służbami konserwatorskimi. Kuratorka wystaw i wydarzeń, współautorka książek PRA. Atlas architektury warszawskiej Pragi, ŚRÓ PN. Atlas architektury Śródmieścia Północnego oraz Drzewa Warszawy

Wydarzenie towarzyszące wystawie plenerowej Korzenie i korony placu Małachowskiego.

Wystawa plenerowa Korzenie i korony placu Małachowskiego i działania edukacyjne wokół niej są efektem szeroko zakrojonych działań programowych Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie", które współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury. 

Organizator wystawy plenerowej:
z siedzibą

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawaMKiDN

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 07.07 – 07.08.2021
    Plac Małachowskiego 2021: Rozszczelnianie

    Rozszczelnianie struktur i systemów, pojawianie się szczelin pozwalających przedostać się głębiej w miejsca pozornie niedostępne oznacza zwrócenie uwagi na rzeczy niewidoczne, marginalizowane czy ukrywane. Stanowi to ramę dla działań artystycznych i edukacyjnych, które odbędą się w tym roku w ramach cyklicznego letniego programu Zachęty Plac Małachowskiego.

    plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 12.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 12.01 (ND) 18:30
    Caucasian Paradise: Atmospheric Histories of the Soviet (Sub)Tropics
    Spotkanie w języku angielskim
    cinema room, free entry, meeting in Englishcinema room, free entry, meeting in English
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny