Doświadczanie podróży - spotkanie z Łukaszem Superganem i Kamilą Kielar.
Cykl „Rozmowy podróżne”

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie Podróżnicy

Wybierając się w odległą podróż, odbywamy tak naprawdę dwie wyprawy jednocześnie. Pierwsza z nich jest wyprawą w świat fizyczny, namacalnie przestrzenny, obiektywnie geograficzny. Druga jest wyprawą metafizyczną, tożsamościową, wyprawą w czeluści wyobrażeniowego świata turysty. Z podróżnikami Kamilą Kielar i Łukaszem Superganem porozmawiamy o tej drugiej wyprawie. Czym jest podróż, co nam daje, a co odbiera? Czy podczas podróżowania zawsze jesteśmy skazani na płytkość relacji i spostrzeżeń? A jeżeli tak, dlaczego uważamy, że uczy ona życia? Jak poradzić sobie z samotnością, wyobcowaniem, brakiem zrozumienia przez bliskich niepodróżujących?

prowadzący: Paweł Cywiński

Łukasz Supergan — z wykształcenia przyrodnik, z pasji obieżyświat. Od 12 lat podróżuje, realizując wędrówki długodystansowe, górskie i nizinne. Spędził ponad dwa lata w 20 krajach Azji, w tym Iranie, Iraku i Pakistanie. Jest zwolennikiem poznawania świata wolno i świadomie, dlatego przeszedł pieszo ponad 15 tysięcy kilometrów, choć swoje podróże mierzy liczbą chwil, a nie przebytą odległością. Introwertyk zbierający historie ludzi. Samotnie przewędrował z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela, jako pierwszy człowiek przeszedł samotnie Łuk Karpat, powtarzając ten wyczyn dwukrotnie. Ma na koncie pierwsze zimowe przejście 840-kilometrowym szlakiem Karpat Słowackich, przetrawersował irańskie góry Zagros i łańcuch Pirenejów. Autor książek Pustka wielkich cisz i Pieszo do irańskich nomadów oraz bloga lukaszsupergan.com.

Kamila Kielar — dziennikarka, podróżniczka. Od ponad 10 lat podróżuje na północ o każdej porze roku i w każdych temperaturach. Zazwyczaj rowerem, nierzadko pieszo, bywa że konno. Najbardziej ambitne podróże realizuje samodzielnie, takie jak przejechanie rowerem Alaski, Kamczatki i Jukonu zimą. Nie stroni jednak również od dobrego kompana w podróży, a czasem i lideruje wielkim projektom podróżniczym (Afryka Nowaka, Rowerowe Jamboree). Przyrodnik, specjalista bushcraftu i wyznawca slow travelling oraz powrotów w te same miejsca. Lubi duże drapieżniki. Zawodowo przewodnik na wyprawach na całym świecie oraz dziennikarz. Wyróżniona na Kolosach w kategorii Podróż Roku, nagrodzona Halikiem, nominowana przez NG do Travelera. Prowadzi blog Bear Girl o podróżach w zimne strony świata, współautorka książek Polska według kobiet, Opowiadania przyprawione miłością i Podręcznik przygody rowerowej.
kamilakielar.pl

Cykl Rozmowy podróżne

Z poważnymi rozmowami o podróżach jest kłopot, gdyż nie da się jednoznaczne zdefiniować słowa „podróż”. Bo choć większość z nas instynktownie uzna ją za zwykłą zmianę miejsca pobytu, to ambaras pojawia się, gdy zaczniemy zastanawiać się, jaka musi być ta zmiana, aby można ją było nazwać podróżą. Z czasem pytań zacznie przybywać. Co podczas podróży dzieje się w naszej głowie? Jak zmienia się podróżowanie i czy można już mówić o śmierci figury prawdziwego podróżnika? Dlaczego podróżopisarstwo się nie zmienia i wciąż reprodukuje kolonialne stereotypy? O podróżach i zmianach, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, rozmawiać będziemy z teoretykami i praktykami podróży.

koncepcja i prowadzenie spotkań: Paweł Cywiński

Paweł Cywiński — orientalista, kulturoznawca i geograf. Redaktor działu Poza Europą w magazynie „Kontakt”, współpracownik Polskiego Radia RDC, współtwórca projektu post-turysta.pl i uchodzcy.info.

Kolejne spotkania w cyklu:

6 czerwca (poniedziałek), godz. 18
Śmierć podróżnika
Spotkanie z prof. Anną Wieczorkiewicz i dr hab. Anną Horolets

16 czerwca (czwartek), godz. 18
O kondycji współczesnej literatury podróżniczej
Spotkanie z dr Moniką Sznajderman i Dariuszem Fedorem

 

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Podróżnicy” współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa w ramach programu „Zachęta na lato”:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Podróżnicy
  Doświadczanie podróży. Spotkanie z Łukaszem Superganem i Kamilą Kielar - cykl „Rozmowy podróżne”
 • Grafika obiektu: Podróżnicy
  mediateka / galeria zdjęć
  Podróżnicy
  Wydarzenia towarzyszące wystawie
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 07.08 (PT) 00:00
  Piąty piątek (Zielona noc)
  Sandra w trawie
  plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
 • 16.08 (ND) 11:00
  Drzewa
  Finisażowe oprowadzanie po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 18.08 (WT) 00:00
  Pozostając w ruchu
  Rozmowa online z Joanną Leśnierowską
  Facebook Miejsca Projektów ZachętyFacebook Miejsca Projektów Zachęty
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ