Czyje interesy reprezentują instytucje kultury?
Dyskusja

Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
wstęp wolny

08

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki wspólnie z Sekcją Polską AICA zapraszają na dyskusję „Czyje interesy reprezentują instytucje kultury?”, która wieńczy program towarzyszący wystawie Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć. Ekspozycja prezentująca prace jednej z najważniejszych reprezentantek nurtu sztuki współczesnej określanego jako krytyka instytucjonalna, unaocznia strukturalne uwikłanie instytucji kultury w relacje z biznesem i polityką. Punktem wyjścia do rozmowy będą pytania o to, w jaki sposób takie relacje kształtują oblicze polskich instytucji publicznych jako środowisk pracy dla osób zajmujących się zawodowo różnymi aspektami działalności twórczej, ale także jako przestrzeni debaty publicznej. Zastanowimy się, jakie mechanizmy wpływu i zależności pojawiają się w polskich galeriach czy muzeach oraz jak przekładają się one na ich program oraz panujące w nich warunki pracy. Porozmawiamy o tym, jak przebiega proces instytucjonalizacji krytyki i jakie są jego granice: dlaczego negocjowanie statusu osób twórczych w instytucjach przybliża się często do dyplomacji – a także o nierównościach, jakie charakteryzują wpływ różnych grup odbiorczych na ich program i strategie rozwoju publiczności.

W dyskusji wezmą udział:

Karolina Sikorska  kulturoznawczyni, adiunkta w Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu, prowadzi badania poświęcone praktykom artystycznym, kulturze wizualnej i kulturze popularnej. Kuratorka działań artystycznych i edukacyjnych, redaktorka publikacji (m.in. „Antywzorce” we współczesnej sztuce i kulturze wizualnej, 2018;  Poradnik metodyczny).

Alek Hudzik – redaktor naczelny Mint Magazine, dziennikarz kulturalny. Przez lata związany z redakcją tygodnika Newsweek Polska, Vogue Polska, Notes na 6 Tygodni, Forbes Women, Dwutygodnik, K Mag, Przekrój, Esquire i Aktivist. Współautor tekstów w książkach My Art Guide, Polski Street Art i w przewodniku About Polska. Autor książki Sztuka to jest wszystko – wywiadu rzeki z Pawłem Kowalewskim.

Taras Gembik  kurator programu publicznego w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Od lat współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, angażując osoby z doświadczeniem migracji w życie instytucji kultury. Współtworzy kolektyw BLYZKIST, kolektyw Galas, prowadzi Klub Antykryzysowy, współtworzył Solidarny Dom Kultury Słonecznik.

Arkadiusz Półtorak – Kulturoznawca, kurator i krytyk sztuki. Pracuje w Katedrze Performatyki na Wydziale Polonistyki UJ. Współzałożyciel niezależnej przestrzeni dla sztuki i muzyki współczesnej „Elementarz dla mieszkańców miast” w Krakowie. Absolwent De Appel Curatorial Programme, prezes Sekcji Polskiej AICA w kadencji 2023-2026. Autor książki „Konkretne abstrakcje. Taktyki i strategie afirmatywne w sztuce współczesnej”.


W trakcie planowania wizyty w Zachęcie oraz Miejscu Projektów Zachęty, prosimy o zapoznanie się z opisem dostępności: www.zacheta.art.pl/wizyta/dostepnosc.

Zachęcamy do zgłaszania swoich potrzeb minimum trzy dni przed danym wydarzeniem do koordynatorki dostępności: Emilia Rudzka ; tel. 887 036 195 (możliwość kontaktu SMS oraz poprzez wideorozmowę w PJM).

Współpraca:
aica polska

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.03 – 08.06.2025
    Andrea Fraser. Sztuka Musi wisieć

    Wystawa Sztuka musi wisieć jest przeglądem twórczości amerykańskiej artystki Andrei Fraser, jednej z najważniejszych postaci świata sztuki zajmujących się krytyką instytucjonalną, a w ostatnich latach także badaniami społeczno-politycznymi, psychologią i doświadczeniem afektywnym coraz bardziej spolaryzowanych społeczeństw.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 24.05 (SOB) 16:00
    Serce. Słońce
    Performans „Jesteś słońcem” Moniki Waraxy
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 24.05 (SOB) 16:30
    Serce. Słońce. Małgorzata Szandała, Marta Szulc, Monika Waraxa
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 25.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.05 – 28.05.2025
    Sztuka Edukacji. Uczymy się od was. Gdańsk
    Konferencja dla osób edukatorskich
    GdańskGdańsk
  • 27.05 (WT) 18:00
    „Kaliban i czarownica. Kobiety, ciało i akumulacja pierwotna”
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 28.05 (ŚR) 17:00
    „Agnieszka…. Morawińska, co ty tutaj robisz?”
    Projekcja filmu dokumentalnego
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.05 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla osób 60+ po wystawie „PAKUI HARDWARE. PROGI / THRESHOLDS”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.05 (PT) 17:30
    Blisko
    Spotkanie z Agnieszką Pinderą – kuratorką wystawy „Pakui Hardware. Progi / Thresholds”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • grafika promocyjna
    31.05 – 01.06.2025
    Księgarnia Artystyczna Zachęty na ARTSHOW 5
    Bohema, ul. Szwedzka 22-26Bohema, ul. Szwedzka 22-26
  • 31.05 (SOB) 12:30
    Wielka zabawa na weekend Dnia Dziecka
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 31.05 (SOB) 16:00
    екскурсія українською мовою
    Недільна екскурсія українською мовою
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.