Czwartek przed pożarem 7/7.
Spotkanie wokół filmu „Ziemia opuszczenia” Angeliki Markul

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

W każdy wakacyjny czwartek podczas trwania wystawy Alienacje albo następnym razem pożar zapraszamy na spotkania wokół jednego z prezentowanych na niej filmów. Spotkanie będzie składać się ze wstępu przewodniczki lub przewodnika, wspólnego oglądania filmu oraz rozmowy po seansie.

Angelika Markul, Ziemia opuszczenia, 2014, 3 min

prowadzenie:  Marcin Matuszewski

Film powstał w obserwatorium ALMA na pustyni Atacama w Chile na wysokości 5000 metrów n.p.m., gdzie ogromny teleskop rejestruje gwiazdy i planety rodzące się w obłokach gazu, odległe galaktyki formujące się na krańcach obserwowalnego Wszechświata. Tytuł pracy odnosi się do wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej, dla których Ziemia jest zaledwie początkiem dalszego życia w kosmosie. Film prezentuje uwodzicielski obraz rozgwieżdżonego i pełnego poruszających się gwiazd nieba, jego głębię dominującą nad linią mrocznego ziemskiego pejzażu. To jedyna praca na wystawie dotykająca kwestii natury pozaziemskiej, jej niedostępności, niezależności. Usytuowanie na stosunkowo niewielkim obszarze pustyni ponad 60 anten teleskopowych ukazuje ingerencję ludzi w naturę, chęć zawładnięcia kosmosem nie tylko w celach poznawczych. Doświadczenie miejsca i nieskończoności kosmosu wywołuje uczucie głębokiego osamotnienia, izolacji, ale i potrzebę celowej alienacji — odosobnienia w celu doświadczenia spokoju, medytacji, wglądu we własne wnętrze. Projekcji towarzyszy kojący dźwięk szumu kosmicznego.

Angelika Markul, ur. 1977 w Polsce, mieszka i pracuje w Paryżu. Absolwentka École National Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Tworzy rzeźby, obrazy, filmy, instalacje. Laureatka nagród: MAIF (2017), COAL (2016), SAM Art Project Prize (2013).

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 13.07 – 29.09.2019
  Alienacje albo następnym razem pożar

  Wystawa składa się z siedmiu filmów wybitnych i uznanych artystów; niektóre prezentowane są po raz pierwszy. Ukazują na różne sposoby kondycję ludzi, ziemi, to, co tracimy i czego pragniemy, skutki różnych odmian alienacji, jakich dzisiaj doświadczamy globalnie. Uświadamiają nam przyczyny wyalienowania, mechanizmy destrukcyjnych ludzkich zachowań, przywołując historyczne i współczesne zdarzenia mające wpływ na stan dzisiejszego świata.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Grafika promocyjna
  05.12.2023 – 05.01.2024
  Ptaki
  Józef Wilkoń
  ZACHĘTA MINUS JEDENZACHĘTA MINUS JEDEN
 • Zdjęcie; kadr przedstawiający kilka prac z wystawy Pejzaż malarstwa polskiego.
  09.12 (SOB) 12:30
  Saturday ArtWalk
  Guided tour in English
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie; kadr przedstawiający kilka prac z wystawy Pejzaż malarstwa polskiego.
  10.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • film; vlog w polskim języku migowym, Jagoda Cerkiewnik zaprasza na oprowadzanie oraz warsztaty plastyczne w PJM, 12 grudnia godz. 17:30-19:00 w Miejscu Projektów Zachęty na wystawie Marty Zgierskiej „Ze wszystkich stron”.
  12.12 (WT) 17:30
  Zachęta miga!
  Oprowadzanie i warsztaty na wystawie Marty Zgierskiej „ Ze wszystkich stron”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Zdjęcie; osoba ubrana na czarno wpatruje się w zdjęcie aktu na białej sali. Wokół kobiety przygaszone czerwone oświetlenie.
  14.12 (CZW) 18:00
  Odbicia opresji
  Oprowadzanie autorskie oraz spotkanie z Natalią Barczyńską i Martą Zgierską
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ