Czwartek przed pożarem 4/7.
Spotkanie wokół filmu „Zamorskie zaloty” Clémenta Cogitore’a

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, zbiórka w holu głównym

W każdy wakacyjny czwartek podczas trwania wystawy Alienacje albo następnym razem pożar zapraszamy na spotkania wokół jednego z prezentowanych na niej filmów. Spotkanie będzie składać się ze wstępu przewodniczki lub przewodnika, wspólnego oglądania filmu oraz rozmowy po seansie.

prowadzenie:  Maria Szczycińska

Clément Cogitore Zamorskie Zaloty, 2018, 5 min

Film inspirowany jest operą-baletem Jeana-Philippe’a Rameau Zamorskie zaloty (1735). Jej tematem jest miłość: przegnana z Europy, wędruje po innych kontynentach ścigana przez boga wojny Marsa. Odwiedza między innymi Indie i Amerykę Południową. Kontekst opery łączy ją z konsekwencjami kolonializmu, niewolnictwem i historią czarnych obywateli Ameryki Północnej. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku czarnoskórzy mieszkańcy gett Los Angeles, buntując się przeciwko brutalności policji, stworzyli taniec krump, poprzez który wyrażali swój gniew i opór. Angażując młodych ludzi tańczących krump, Cogitore połączył klasyczną muzykę z kulturą czarnego getta: powstała spontaniczna choreografia ciał jako forma protestu możliwa w każdych czasach. Praca nasycona ogromną siłą tańca i muzyki zamyka wystawę, wzywając do działania.

Clément Cogitore, ur. 1983 w Colmarze (Francja), mieszka i pracuje w Paryżu i w Strasburgu. W swojej twórczości łączy film, wideo, instalacje i fotografie. Jego filmy były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes i Locarno. Laureat nagrody Fondation Gan na festiwalu filmowym w Cannes (2015) i Prix Marcel Duchamp (2018).

Kolejne spotkania w tym cyklu:

 • 15.08  Czwartek przed pożarem 5/7. Spotkanie wokół filmu Grosse Fatigue Camille Henrot
 • 22.08  Czwartek przed pożarem 6/7. Spotkanie wokół filmu Wyzwanie Yuri Ancaraniego
 • 28.08  Czwartek przed pożarem 7/7. Spotkanie wokół filmu Ziemia opuszczenia Angeliki Markul
Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 13.07 – 29.09.2019
  Alienacje albo następnym razem pożar

  Wystawa składa się z siedmiu filmów wybitnych i uznanych artystów; niektóre prezentowane są po raz pierwszy. Ukazują na różne sposoby kondycję ludzi, ziemi, to, co tracimy i czego pragniemy, skutki różnych odmian alienacji, jakich dzisiaj doświadczamy globalnie. Uświadamiają nam przyczyny wyalienowania, mechanizmy destrukcyjnych ludzkich zachowań, przywołując historyczne i współczesne zdarzenia mające wpływ na stan dzisiejszego świata.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta