Czwartek przed pożarem 3/7.
Spotkanie wokół filmu „Morze szaleństwa” Johna Akomfraha

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

W każdy wakacyjny czwartek podczas trwania wystawy Alienacje albo następnym razem pożar zapraszamy na spotkania wokół jednego z prezentowanych na niej filmów. Spotkanie będzie składać się ze wstępu przewodniczki lub przewodnika, wspólnego oglądania filmu oraz rozmowy po seansie.

prowadzenie:  Marta Artyfikiewicz

Premiera filmu odbyła się w 2015 roku na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji, gdzie uznano go za jedną z najbardziej znaczących prac. Monumentalny tryptyk porusza problemy niewolnictwa, kolonializmu i postkolonializmu, ekologii, kryzysu uchodźców. W warstwie wizualnej kojarzy się z dokumentem historycznym bądź przyrodniczym; łączy nagrania archiwalne z nowymi zdjęciami inspirowanymi estetyką romantyzmu. Powstawał w okresie masowego exodusu uchodźców, dlatego podnosi kwestię znaczenia wód morskich jako świadka największych ludzkich okrucieństw, a także cmentarza milionów niewolników, więźniów, uchodźców. Motyw ten ukazany w kontekście historycznym i w dobie kryzysu uchodźczego ewokującego problemy polityczne i rasowe jest jednym z najważniejszych w twórczości artysty. Film podejmuje także problem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, chciwości i nieetycznych połowów.

John Akomfrah, ur. 1957 w Akrze (Ghana), mieszka i pracuje w Londynie. Artysta wizualny, reżyser filmowy i pionier brytyjskiego przemysłu filmowego, pisarz i scenarzysta, kurator; założyciel Black Audio Film Collective (1982). Pokazywał swoje filmy na licznych festiwalach międzynarodowych, jak Sundance Film Festival czy Toronto International Film Festival. Otrzymał m.in. brytyjską nagrodę Artes Mundi (2017).

KOLEJNE SPOTKANIA W TYM CYKLU:

  • 8.08  Czwartek przed pożarem 4/7. Spotkanie wokół filmu Zamorskie zalotyClémenta Cogitore’a
  • 15.08  Czwartek przed pożarem 5/7. Spotkanie wokół filmu Grosse FatigueCamille Henrot
  • 22.08  Czwartek przed pożarem 6/7. Spotkanie wokół filmu Wyzwanie Yuri Ancaraniego
  • 29.08  Czwartek przed pożarem 7/7. Spotkanie wokół filmu Ziemia opuszczenia Angeliki Markul
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 13.07 – 29.09.2019
    Alienacje albo następnym razem pożar

    Wystawa składa się z siedmiu filmów wybitnych i uznanych artystów; niektóre prezentowane są po raz pierwszy. Ukazują na różne sposoby kondycję ludzi, ziemi, to, co tracimy i czego pragniemy, skutki różnych odmian alienacji, jakich dzisiaj doświadczamy globalnie. Uświadamiają nam przyczyny wyalienowania, mechanizmy destrukcyjnych ludzkich zachowań, przywołując historyczne i współczesne zdarzenia mające wpływ na stan dzisiejszego świata.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 03.12 – 15.12.2025
    Stwórz swoje przemówienie prezydenckie!
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.12 (SOB) 12:15
    Oglądamy razem wystawę!
    Oprowadzanie dla osób, dla których polski nie jest pierwszym językiem
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.12 (SOB) 15:00
    Dzikie twory
    Warsztaty z kolażu dla dorosłych towarzyszące wystawie Katarzyny Depty-Garapich „Zdziczała”
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 13.12 (SOB) 16:00
    Ciągle zerkam kątem oka. Opowieści matek osób z niepełnosprawnościami
    Premiera publikacji
    Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny
  • kobieta uprawiająca jogę w barokowym holu
    14.12 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.12 (ND) 15:00
    The Metamorphosis Album – A Meeting of Past and Imagination
    Open workshop in English for adults
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 15.12 (PN) 11:00
    MAMY czas dla sztuki
    Spotkanie dla rodziców i osób opiekującymi się małymi dziećmi w wózkach, chustach i nosidełkach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.12 (WT) 17:00
    Agresja w polityce? Narutowicz 1922 | 2025
    W 103. rocznicę śmierci Gabriela Narutowicza
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 16.12 (WT) 18:00
    Nie-ludzkie. Powinowactwa z wyboru
    Anita Jarzyna rozmawia z Katarzyną Deptą-Garapich na jej wystawie „Zdziczała”
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 16.12 (WT) 20:00
    Koncert zespołu Hańba!
    Agresja w polityce? Narutowicz 1922 | 2025
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 17.12 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    Angelus (reż. Lech Majewski, 2001)
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa