Ćwiczenia z chodzenia. Spacer choreograficzny

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

09

Spacer choreograficzny po przestrzeni wystawienniczej Zachęty jest drugim z cyklu czterech spacerów Ćwiczenia z chodzenia. Zorganizowany jest w ramach badań do pracy dyplomowej Izabeli Niepokój, realizowanej na wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich warszawskiej ASP pod opieką promotorską Bogny Burskiej. Wnioski i przemyślenia grupy oraz dokumentacja spacerów posłużą do stworzenia dalszej części dyplomu.

Spacery są jedną z wybranych przez prowadzącą metod badania sytuowania się ciała w przestrzeni. Osoby uczestniczące będą badać to, jak ich ciała czują się w poszczególnych przestrzeniach galeryjnych oraz jak obcowanie z obiektami artystycznymi na nie wpływa. Osoby biorące udział w spacerze będą wykonywać ćwiczenia z siedzenia, stania, czekania, niezręczności. Działanie opiera się na ruchu codziennym.

Spacer odbędzie się 9 stycznia, w godzinach 17–18.20.
Uczestnictwo w nim nie wymaga żadnego przygotowania, sugerowany jest wygodny, dostosowany do pogody strój. Spacery są rejestrowane, wstęp wolny. Przed spacerem zostaną rozdane do podpisania zgody na wykorzystanie wizerunku.


Izabela Niepokój – studentka trzeciego roku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych nawydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich, jak również sinologii na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Programu Study Abroad Fine Arts na University of Leeds.

Obecnie przygotowuje pracę dyplomową Archiwum Ruchu Podzwyczajnego. Badanie przestrzeni poprzez chodzenie będącą serią spacerów choreograficznych i akcją performatywną. W latach 2016–2021 współpracowała z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji w regionie mazowieckim jako edukatorka, prowadząc warsztaty artystyczne oraz ruchowe z dziećmi z niepełnosprawnościami ruchowymi. Współkuratorka wystaw UpComing. Handle with Care (pałac Czapskich, 2024) oraz Pępek Ziemi (Muzeum Ziemi w Warszawie, 2023). Wystawiała w Turnusie na Wolskiej, Osiedlu Jazdów, publikowała w niezależnych zinach i czasopismach, jak „Szum”. Tegoroczna członkini People’s Jury na Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 09.08 (SOB) 13:00
    Zachęta i Plac Małachowskiego
    Oprowadzanie architektoniczne
    zbiórka przy wazach na wodę (przed budynkiem Zachęty)zbiórka przy wazach na wodę (przed budynkiem Zachęty)
  • zdjęcie, osoba w przestrzeni wystawy
    09.08 (SOB) 16:00
    Екскурсія українською мовою
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 09.08 (SOB) 18:00
    Alicja Kubicka. Pępek świata
    Spotkanie-performans Bereniki Pyzy
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • kobieta uprawiająca jogę w barokowym holu
    10.08 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie | BRAK MIEJSC
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 10.08 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach  
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.08 (ND) 15:00
    Workshop for adults in English
    Morandi: Fabric Inspirations
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.08 (ND) 20:00
    SONIC HORIZON: STRUKTURA WSPÓŁBRZMIENIA // SZMeR
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 12.08 (WT) 12:30
    Rzeźbimy! Sensoryczne tworzenie dla najmłodszych. Otwarte warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 12.08 (WT) 17:30
    Z found object do fine arts
    Warsztaty dla dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • tłum ludzi zgromadzonych na schodach zachęty
    14.08 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 15.08 (PT) 16:00
    Performatywny spacer z Krzysztofem Maniakiem dla młodzieży w wieku 12–15
    zbiórka przy wazach na wodę (przed budynkiem Zachęty)zbiórka przy wazach na wodę (przed budynkiem Zachęty)
  • dłoń pokazująca na rysunek na żółtym papierze
    16.08 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta