C.T. Jasper i Joanna Malinowska
Cykl spotkań z artystami towarzyszący wystawie „Podróżnicy”

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny

Joanna Malinowska i C.T. Jasper wraz z kuratorką i zespołem wyruszyli w podróż na Karaiby w celu spotkania z haitańskimi Le Poloné — potomkami polskich żołnierzy z legionów napoleońskich, którzy obrócili się przeciw dowódcom i walczyli o niepodległość niegdysiejszej kolonii — by zaprezentować im Halkę Stanisława Moniuszki. W efekcie tego spotkania powstała panoramiczna projekcja filmowa Halka/Haiti 18°48’05″N 72°23’01″W, będąca dokumentacją przedstawienia, które odbyło się zimą 2015 roku w miejscowości Cazale. Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich wyjazdach na Haiti, spotkaniach z mieszkańcami Cazale, nawiązywaniu kontaktów z lokalnymi współpracownikami, budowaniu zaufania i wspólnej pracy nad projektem.

C.T Jasper i Joanna Malinowska, oboje urodzeni w Polsce, mieszkają i działają głównie w Nowym Jorku. Artyści pracują zazwyczaj osobno, jednak w dorobku mają kilka prac będących wynikiem współpracy, m.in. Matka Ziemia Siostra Księżyc oraz prezentowany na wystawie projekt Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01, który reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015. Obecnie artyści kontynuują współpracę, przygotowując projekt związany ze śledzeniem obecności afrykańskich artefaktów w PRL.

Cykl spotkań z artystami

W ramach cyklu artyści biorący udział w wystawie opowiedzą o podróżach związanych z realizacją prac prezentowanych na wystawie, przedstawią tło ich powstania i podzielą się swoim doświadczeniem wędrówki.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie, dwie misy oraz talerz w odcieniach przybrudzonej zieleni oraz beżu.
  25.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, pnącze winorośli pnące się po białej ścianie.
  25.02 (ND) 12:30
  Ciągły ruch w naturze – Mobilne instalacje
  Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15:00)
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Grafika promocyjna, zdjęcie publikacji na fioletowym tle
  29.02 (CZW) 18:00
  Histeria sztuki
  spotkanie autorskie z Sonią Kiszą
  Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)