C.T. Jasper i Joanna Malinowska
Cykl spotkań z artystami towarzyszący wystawie „Podróżnicy”

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny

Joanna Malinowska i C.T. Jasper wraz z kuratorką i zespołem wyruszyli w podróż na Karaiby w celu spotkania z haitańskimi Le Poloné — potomkami polskich żołnierzy z legionów napoleońskich, którzy obrócili się przeciw dowódcom i walczyli o niepodległość niegdysiejszej kolonii — by zaprezentować im Halkę Stanisława Moniuszki. W efekcie tego spotkania powstała panoramiczna projekcja filmowa Halka/Haiti 18°48’05″N 72°23’01″W, będąca dokumentacją przedstawienia, które odbyło się zimą 2015 roku w miejscowości Cazale. Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich wyjazdach na Haiti, spotkaniach z mieszkańcami Cazale, nawiązywaniu kontaktów z lokalnymi współpracownikami, budowaniu zaufania i wspólnej pracy nad projektem.

C.T Jasper i Joanna Malinowska, oboje urodzeni w Polsce, mieszkają i działają głównie w Nowym Jorku. Artyści pracują zazwyczaj osobno, jednak w dorobku mają kilka prac będących wynikiem współpracy, m.in. Matka Ziemia Siostra Księżyc oraz prezentowany na wystawie projekt Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01, który reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015. Obecnie artyści kontynuują współpracę, przygotowując projekt związany ze śledzeniem obecności afrykańskich artefaktów w PRL.

Cykl spotkań z artystami

W ramach cyklu artyści biorący udział w wystawie opowiedzą o podróżach związanych z realizacją prac prezentowanych na wystawie, przedstawią tło ich powstania i podzielą się swoim doświadczeniem wędrówki.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.05 – 21.08.2016
    Podróżnicy

    Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 21.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć. Oprowadzanie dla dorosłych 60+
    O CZYM WSPÓLNIE MARZYMY? GLOBALNE ZWIĄZKI – PORZUCONE PRZYJAŹNIE
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.11 (PT) 17:15
    Ghost Rider
    Guided tour by Christelle Oyiri and Michał Grzegorzek
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.11 (PT) 18:30
    Ghost Rider
    Talk between Christelle Oyiri and Martha Kirszenbaum
    Zachęta | cinema room (entrance from Burschego Street, up the stairs)cinema room
  • 22.11 (SOB) 12:30
    Malujemy wielki mural - życie w lesie!
    Warsztaty skierowane do rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • kobieta uprawiająca jogę w barokowym holu
    23.11 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie | Brak miejsc
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.11 (ND) 12:00
    Ciemne chmury. Architektura bezpieczeństwa, oporu i solidarności
    Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
  • 23.11 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.11 (ND) 12:30
    Nasz wyszyty, wymarzony świat - kolorowe kolaże – makatki
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie, osoba w przestrzeni wystawy
    23.11 (ND) 13:15
    Oglądamy razem wystawę! Oprowadzanie w języku polskim prostym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.11 (PN) 18:00
    To inhabit the Museum
    Lecture and meeting with Manuel Borja-Villel
    Zachęta | w przestrzeni wystawyZachęta | w przestrzeni wystawy
  • 24.11 (PN) 20:00
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny