Co spada z nieba?
Spotkanie z prof. Szymonem Kozłowskim oraz Małgorzatą Pawlak i Mikołajem Kowalskim na wystawie „Nic tu nie ma”

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

22

Wśród prac prezentowanych na wystawie znajdują się płótna Mikołaja Kowalskiego, zatytułowane Sferule, zainspirowane mikroskopowym obrazem mikrometeorytów. Stąd pomysł zaproszenia na spotkanie „łowcy meteorytów”. W trakcie prelekcji astronom Szymon Kozłowski zaprezentuje materie pozaziemską — meteoryty. Omówione zostaną ich podstawowe typy, skąd do nas przybyły i jak je rozpoznać. Jak wygląda upadek meteorytu? Kiedy powstają kratery? Na te i inne pytania odpowie zaproszony gość.


Szymon Kozłowski — astronom, prowadzi badania związane przede wszystkim z astronomią pozagalaktyczną. Głównymi tematami jego zainteresowań są poszukiwania i analiza zmienności galaktyk aktywnych i kwazarów. W kręgu jego zainteresowań znajdują się także poszukiwania i analiza gwiazd supernowych, analiza zmienności okresowej i nieokresowej gwiazd naszej Galaktyki oraz Obłoków Magellana. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W serwisie YouTube prowadzi kanał o tematyce meteorytowej W gabinecie astronoma.

Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski — studiowali malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.  W 2023 roku ukończyli Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS. Mieszkają i pracują w Lublinie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 19.01 – 07.04.2024
  Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski
  Nic tu nie ma

  Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski są duetem w sztuce i życiu, autorami wystaw, na których prezentowali indywidualne dzieła w dialogu ze sobą. Jak twierdzą, łączą ich podobne zainteresowania, lektury, źródła inspiracji. Wystawę dla Miejsca Projektów Zachęty także stworzyli w duecie i zatytułowali Nic tu nie ma. Trudno o tytuł bardziej przewrotny, jako że postawa twórcza obojga artystów każe im szukać przygód w najbliższym otoczeniu, fascynować się bogactwem i niesamowitą wolą przetrwania miejskiej przyrody, odnajdować drobinki z kosmosu na dachu czy wreszcie dostrzec wyobrażenie Wielkiego Wybuchu w mikroskopowym obrazie kurzu z pracowni.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Kolorowe zdjęcie. Zbliżenie na twarz mężczyzny z lekko przymrużonymi oczami. Na czole z nabrzmiałymi żyłami - błyszczące krople łez. Zamiast spływać w dół po policzkach, pną się w przeciwną stronę.
  20.07 (SOB) 12:30
  Sztuka dostępna
  Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”, cz. 2
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 21.07 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 28.07 (ND) 10:00
  Piknik pod Zachętą: premiera zina „nie widać mnie” nr 3
  Spotkanie z Plenum Osób Opiekujących Się
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.08 (CZW) 12:15
  Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
  Otwarte warsztaty dla licealistów
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.08 (SOB) 12:15
  Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
  Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 24.08 (SOB) 12:15
  Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
  Otwarte warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta