Co może lalka? Rozmowa z aktorami
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Metafora świata jako teatru jest jedną z najbardziej żywotnych w tradycji kultury zachodniej. Zgodnie z jej treścią człowiek jest marionetką prowadzoną ręką demiurga. Spór o emancypację marionetki i jej sprawczość dotyczy nie tylko relacji władzy między lalką i jej animatorem, ale kwestii egzystencjalnych, które można sparafrazować w pytaniu: czy lalka może istnieć dla samej siebie? O tych aspektach istnienia lalki i jej możliwościach sprawczych porozmawiamy z praktykami teatru lalek, włączając w rozważania perspektywę estetyczną, filozoficzną i antropologiczną.
moderatorka: Justyna Lipko-Konieczna
rozmówcy: Malwina Czekaj, Natalia Leszczyńska, Marek Zimakiewicz
Justyna Lipko-Konieczna – dramaturżka, pedagożka i badaczka teatru. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studia doktoranckie w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka koncepcji merytorycznej projektu Teatralny plac zabaw Jana Dormana oraz dramaturgii spektaklu pod tym samym tytułem (reż. Justyna Sobczyk, Instytut Teatralny). W latach 2011–2015 dramaturżka Teatru Studio w Warszawie, od 2012 — warszawskiego Teatru 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem, gdzie wprowadza w obszar teorii teatru polskiego perspektywę studiów nad niepełnosprawnością. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
-
19.03 – 30.06.2019Lalki: teatr, film, polityka
Niewinna i groźna, zawieszona pomiędzy żywym a martwym, ruchomym i nieruchomym, ludzkim i nieludzkim — lalka teatralna — budzi fascynacje. Ale spotkanie z nią, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wywołuje w nas również niepokój i uświadamia, że ludzka wyższość nad światem materialnym nie jest niczym pewnym…
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta